A3 Haber

Düzce’deki depremin ardından uyarılar: Artçı sarsıntılar gelebilir, hasarlı binalardan uzak durun

Düzce’deki depremin ardından uyarılar: Artçı sarsıntılar gelebilir, hasarlı binalardan uzak durun

Düzce’deki depremin ardından uyarılar: Artçı sarsıntılar gelebilir, hasarlı binalardan uzak durun
Kasım 23
08:49 2022

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, “Depremden sonra 4,5 ve 5 büyüklüğünde artçı sarsıntılar beklenebilir. Ağır hasarlı ya da çatlak binalar varsa vatandaşların buralardan uzak durmasında yarar var” uyarısında bulundu.

12 Kasım 1999 depreminde yüzey kırığı kırılmayan 5-6 kilometre bir hat olduğunu belirten Tatar, “Sismik bir boşluk olarak duruyordu ve bu bölge yeni bir deprem oluşturabilirdi. Bugünkü deprem ile bu hat kırılmış oldu” dedi.

Zonguldak’ta vatandaşlar geceyi dışarda geçirdi

Zonguldak’ta da hissedilen depremde vatandaşlar panik yaşayarak sokağa çıktı. Birçok vatandaş kendisiyle birlikte evcil hayvanlarını da yanında dışarı çıkardı. Deprem anında uyuduğunu söyleyen üniversite öğrencisi Muhammet Can Altay, “Hafif şiddetliydi ama şaşırdık açıkçası, asansöre binmedik. Tam çök kapan yapacaktık ama o süre içinde deprem sonlanmış oldu. Şükür bir şey olmadı. Direkt sokağa çıktık. Şimdilik eve dönmeyi düşünmüyoruz” dedi.

Döndüye Fındıklı, depreme yatakta yakalandığını ve dışarı çıktığını söyledi. Fındıklı “Uyurken sallandım. Bismillahirahmanirahim deyip deprem oluyor dedim. Kalktım ayağımın üstüne, birkaç adım atıp kendime gelir gibi oldum. Baktım millet sokakta. Sokağa indim bende” diye konuştu.

Bursa ve Yalova’da şiddetli hissedildi

Deprem, Bursa ve Yalova’da da şiddetli şekilde hissedildi. Vatandaşlar, sarsıntı ile birlikte binalardan sokaklara çıktı. Depremin ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan Bursa Valisi Yakup Canbolat “Düzce Gölyaka ilçesinde meydana gelen ve Bursa’mızda da hissedilen 5,9 şiddetindeki depremde ilimizde an itibarıyla tespit edilen bir olumsuz durum yoktur” ifadesini kullandı.

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk ise sosyal medyadan yaptığı açıklamada kentte herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığını belirterek, “Sahadaki ekiplerimizden bilgi aldık. Çok şükür ki Yalova’mızın herhangi bir bölgesinden kötü haber almadık. Geçmiş olsun Yalova’m” dedi. (DHA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER