A3 Haber

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı için iddianame hazırlandı: Yedi yıl altı ay hapis istemi!

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı için iddianame hazırlandı: Yedi yıl altı ay hapis istemi!

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı için iddianame hazırlandı: Yedi yıl altı ay hapis istemi!
Kasım 25
10:54 2022

Savcılık, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında, terör örgütü propagandası yaptığı iddiasıyla yedi  yıl altı aya kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yedi yıl altı aya kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Ne olmuştu?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “PKK’ye yönelik yürütülen askeri operasyonlarda kimyasal silah kullanıldığı iddialarının tarafsız heyetlerce soruşturulması gerektiğini” ifade eden Şebnem Korur Fincancı hakkında terör örgütü propagandası yapmak ve Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.

Fincancı, “Sanki ben kimyasal kullanılmıştır demişim gibi haber yapıyorlar. Öyle bir şey demedim ben. Canlı yayında konuşuyorum. Hani diyorum ki bir kimyasal etkisi olabilir. Sinir sistemini etkileyen o istemsiz hareketler nedeniyle bunun araştırılması gerekir diyorum. Yani görüntüler de bunu söylemek olanaklı değildir diyorum canlı yayında. Sanki ben kimyasal var demişim gibi lanse ediyor. Onların o şekilde yapması da sorumsuzluk tabii ki. Ben eleştirilerimi de yönelttim kendilerine” açıklamasını yapmıştı.

Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı üzerinden TTB’yi hedef göstermiş, “TTB Başkanı’yla ilgili yargı harekete geçmiştir. Gerekirse yasal düzenlemeyle bu ismin değişmesini sağlayacağız. Böyle bir şahsın adı Türk’le başlayan kurumun başında olmasını milletimizin tüm fertlerini rahatsız ettiğine inanıyorum” diye konuşmuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de partisinin grup toplantısında Türk Tabipleri Birliği’nin kapatılmasını, yönetimine en ağır ceza verilmesini ve TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve yönetiminin Türk vatandaşlığından çıkarılmasını istemişti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER