A3 Haber

CHP’de 40 civarında il başkanı milletvekili olabilmek için görevlerinden istifaya hazırlanıyor

CHP’de 40 civarında il başkanı milletvekili olabilmek için görevlerinden istifaya hazırlanıyor

CHP’de 40 civarında il başkanı milletvekili olabilmek için görevlerinden istifaya hazırlanıyor
Aralık 07
08:32 2022

CHP’nin MYK toplantısından çıkan karar uyarınca milletvekili adayı olmak isteyen il başkanlarının istifasının istenmesinin ardından 40’a yakın il başkanının istifası bekleniyor. Hakkında siyasi yasak olan Kaftancıoğlu için alternatif yollar aranmayacak.

Artı Gerçek’ten Seda Taşkın’ın haberine göre CHP’de Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) 21 Kasım’da milletvekili aday adayı olmak isteyen il ve ilçe başkanları ile yöneticilerinin istifa etmeleri gerektiğine yönelik karar sonrasında partide seçim gündemi hareketlendi. Karar doğrultusunda CHP’li yöneticilerin istifalarını 5 Aralık 2022 ile 26 Aralık 2022 tarihleri arasında CHP Genel Sekreterliği’ne vermeleri gerekiyor.

40’a yakın il ve ilçe yöneticisi milletvekili olabilmek için parti görevlerini bırakacak. İstifasını vermesi beklenen il başkanlarının, parti genel merkezinde adaylık kulisleri yürüttüğü belirtiliyor.

CHP MYK’si, TBMM üyeliğine adaylık için başvuru yapanlar arasında ön inceleme yapacak ve Parti Meclisi’nin (PM) onayına sunacak. PM’nin bu istemi reddetmesi durumunda karar, başvuru sahibine bildirilecek.

Kaftancıoğlu aday adayı olmayacak

Durumu en fazla merak edilen isim İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu bulunuyor. Yargıtay’ın hakkında 12 Mayıs 2022 tarihinde verdiği siyasi yasak kararı nedeniyle Kaftancıoğlu’nun önünde vekil adaylığı için yasal engel bulunuyor. Bu engel nedeniyle KaftanCıoğlu’nun milletvekilliği adaylığı için alternatifler aranmayacak.

Son kararı Kılıçdaroğlu verecek

Seçime altı aydan az bir süre kaldığı için parti tüzüğü gereği genel merkez, il başkanlığına doğrudan birini atayabiliyor ya da il yönetim kurulu, kendi içerisinden bir üyeyi başkan olarak seçebiliyor.

İstifa edilen her bir il başkanlığı için, kimin, hangi yöntemle seçileceğine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kendisi karar verecek.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER