A3 Haber

Sigarayı bırakan Bolu Belediye Başkanı: Sigara içmeyen personel daha çok maaş alacak

Sigarayı bırakan Bolu Belediye Başkanı: Sigara içmeyen personel daha çok maaş alacak

Sigarayı bırakan Bolu Belediye Başkanı: Sigara içmeyen personel daha çok maaş alacak
Aralık 10
09:41 2022

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, geçtiğimiz ay sosyal medya hesabı üzerinden sigarayı bıraktığını duyurmuştu. Özcan sigarayı bıraktıktan sonra Bolu Belediyesi’nde de yeni bir uygulama başlatacağını açıklayarak belediyede personelden sigara içenlerin ve içmeyenlerin bildirilmesini istedi.

Bin 384 personel arasından 800 kişinin sigara içtiği tespit edilirken, Özcan sigara içmeyen personelin daha fazla maaş alacağını açıkladı.

Özcan kararına ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“2 tane sebep var. Ben sigarayı bıraktığım için mutluyum. Hatta bunu bütün Türkiye ile paylaştım, hatta sigaranın faydalı olacağını savunacak kimse yok. Belediye personeline sigarayı bıraktırmak için onların sağlıklarını korumak için farklı bir uygulama yapacağım. Birim birim istedim sigara içenleri, içmeyenleri. Sigara içenle içmeyen aynı ücreti almayacak. Aynı işi yapıyor diyelim biri sigara içiyor, biri sigara içmiyor aynı ücreti almayacak. Büro personelinden örnek vereyim sigara içenler, içmeyen aynı ücreti almayacak. Sigara içmeyen daha fazla alacak.”

“Sigara içen daha az çalışıyor”

Özcan şöyle devam etti:

“Bir mantığı var sigara içen personel ile içmeyen personelin iş verimliliği de aynı olmuyor. Adam geliyor burada, mali hizmetlerde sigara içiyor. Sigara içmek için dışarı çıkıyor, her dışarı çıkışı minimum 5 dakikaya tekabül ediyor. Günde 75 dakika, sigara içmeyenden daha az çalışıyor. İşte bunların hepsini düşündük. Yalan söyleyen olursa ona verdiğim teşvikin 10 katını geri alacağım.”

‘Sigara içmeyen personelimiz akşama kadar çalışıyor’
Özcan şöyle konuştu:

“Öncelikle çalışanları teşvik etmek için yapıyorum ikincisi ise haklı bir sebep sigara içmeyen personelimiz akşama kadar çalışıyor. 8 saatlik mesaisini tam olarak kullanıyor ama öbürü 6,5 saat mesai yapmış oluyor çünkü 1,5 saatini sigara içmekle geçiriyor. Belediyede şu anda geçici 200 kadar personelimiz var mevsimlik onları da dahil edersem bin 384 kişide 800 kişi yani Belediye çalışanları yüzde 58,1’i sigara kullanıyormuş. Toplu il sözleşmesi ile başlatmak istiyorum hem memurlarla ilgili toplu il sözleşmesi yapacağız.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER