A3 Haber

Kılıçdaroğlu: YSK’ye güvenmiyoruz, yargıya da güvenmiyoruz…

Kılıçdaroğlu: YSK’ye güvenmiyoruz, yargıya da güvenmiyoruz…

Kılıçdaroğlu: YSK’ye güvenmiyoruz, yargıya da güvenmiyoruz…
Aralık 19
14:01 2022

CHP lideri Kılıçdaroğlu, “YSK, Erdoğan’ın 2023 seçimlerinde aday olup olamayacağına ilişkin ilişkin bir çalışma yaptı mı” sorusuna “Ben kendime göre bir çalışma yaptırdım” diyen YSK Başkanı Akkaya’ya tepki gösterdi. Böyle bir açıklamanın kabul edilemeyeceğini belirten Kılıçdaroğlu, “YSK’ye güvenmiyoruz, yargıya da güvenmiyoruz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, televizyon temsilcileriyle bir araya geldi. Ana muhalefet lideri, gazetecilerin sorularını yanıtlayarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş’ın adaylığına dair “İki arkadaşımızdan biri aday gösterilse hayır demeyeceğiz” sözleri için, “Bir parti başka bir partinin içişlerine karışmamalı. Her partinin kendi kuralları vardır” ifadelerini kullandı.

Aday olacak mı?

CHP lideri, cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda, “Adaylık konusunda kararı altılı masa verecek. Onların iradeleri dışında bir söylemem. Altı lider, aday sizsiniz derse, elbette adayım” dedi.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın “Cumhurbaşkanı adayı altı liderden biri olmalı” sözlerini değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Doğal olanı altılı masadan birinin cumhurbaşkanı adayı olması. Masada uzun zamandır beraberiz birbirimizi tanıyoruz” diye konuştu.

Aday ne zaman açıklanacak?

Altılı masanın cumhurbaşkanı adayının ne zaman açıklanacağına da değinen Kemal Kılıçdaroğlu, “Hükümet programı ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş takvimi belli olduktan sonra aday açıklanır” yanıtını verdi.

“Çoklu aday olur mu” sorusuna ise, “Masada çoklu aday konusu tartışılmadı. Tartışılabilir ama hiç konuşulmadı. Bir lider masaya getirilirse tartışılır” dedi.

İmamoğlu’nun duruşmasının olduğu gün neden Almanya’ya gitti?

İmamoğlu’na hapis cezasının açıklandığı gün Almanya’ya ziyaret gerçekleştirdiği eleştirilerine Kılıçdaroğlu, “Olumsuz bir karar çıkacağını asla düşünmüyordum. Çünkü bu konuda yüzlerce içtihat vardı. Olayı sürekli takip ettim, karar çıkınca da özel uçakla döndüm. İmamoğlu’nun Saraçhane çağrısını Almanya’da öğrendim” açıklamasında bulundu.

Akşener’in İBB’ye gitmesi

Kararının açıklanması üzere İYİ Parti lideri Akşener’in İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gitmesi hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, “Meral Hanım’ın haksızlığa hukuksuzluğa tepki göstermesini doğal karşılamamız lazım” dedi.

Kararın açıklanmasının ardından Akşener ile İmamoğlu’nun sarılmasını değerlendiren CHP lideri, “Gördüm. Olabilir. Özel mekanlarda Meral abla diye hitap ederdi, yadırganacak bir fotoğraf değil” diye konuştu.

“Belediye başkanlarımız görev başında”

Kılıçdaroğlu belediye başkanlarının cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda ise “Belediye başkanlarımız görevlerinin başında” ifadelerini kullandı.

YSK Başkanı’nın açıklamaları

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muharrem Akkaya’nın açıklamasını değerlendiren Kılıçdaroğlu, “YSK Başkanı’nın böyle bir açıklama yapması kabul edilemez, doğru değil. YSK’ya güvenmiyoruz, yargıya da güvenmiyoruz. Seçim güvenliğine dair tedbirlerimizi alıyoruz” diye konuştu.

Ne olmuştu?

DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine göre Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muharrem Akkaya, YSK’nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2023 seçimlerinde aday olup olamayacağına ilişkin ilişkin bir çalışma yaptırdığını açıklamıştı. YSK’nin önüne resmi olarak bu tartışmanın gelmediğini, bu nedenle kurumsal olarak henüz bir çalışma yapılmadığını anlatan Akkaya, bu konuyu soran partilere de görüş bildirmediklerini söylemişti. Akkaya, “Ancak ben kendime göre bir çalışma yaptırdım. Kurul üyeleriyle paylaşmadım. Konu YSK önüne gelir gelmez, bakacağız. Belki aday olmaz, belki başka bir şey olur… Cumhurbaşkanı, resmen adaylığa başvurmadan bu konuyu değerlendiremiyoruz” demişti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER