A3 Haber

Memur ve emekli maaşlarında zam oranı belli oldu

Memur ve emekli maaşlarında zam oranı belli oldu

Memur ve emekli maaşlarında zam oranı belli oldu
Ocak 03
10:24 2023

Aralık ayı enflasyonunun açıklanmasıyla memur ve emeklilerin 2023 yılı maaş zam oranı netleşti. İşte yeni memur ve emekli maaşları…

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ilan ettiği enflasyon verileriyle birlikte memur ve memur emeklilerine verilecek enflasyon farkıyla emekli aylıklarına yapılacak zam oranları kesinleşti.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre Aralık ayında enflasyon aylık yüzde 1.18, yıllık yüzde 64.2 oldu. Altı aylık enflasyon ise yüzde 15.39 oldu.

Buna göre memur ve memur emeklilerinin maaşları, toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı ile birlikte yüzde 16.4 zamlanırken; SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşları yüzde 15.4 arttı.

Emekli maaşlarında en son 2022 Temmuz ayında zam yapılmış, en düşük memur maaşı 9 bin 105 TL, en düşük memur emekli aylığı ise 6 bin 78 TL olmuştu.

Refah payı konusunda gözler iktidarda

Öte yandan enflasyon verileri ile hesaplanacak zamlara refah payının eklenip eklenmeyeceği konusunda gözler iktidarda.

Memur ve memur emeklileri yılda iki kez maaşlarını zamlı alıyor. Zam oranları toplu sözleşmeye göre önceden belirleniyor ve geçmiş altı aylık enflasyondan kaynaklı fark oluşursa maaş zammına yansıyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri de yılda iki kez aylıklarına zam alıyor. Bu oran altı aylık enflasyon rakamına göre belirleniyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER