A3 Haber

Eski nişanlısının yüzüne kimyasal sıvı atan saldırgan kendini böyle savundu: “Erkeklik gururuma hakaret etti”

Eski nişanlısının yüzüne kimyasal sıvı atan saldırgan kendini böyle savundu: “Erkeklik gururuma hakaret etti”

Eski nişanlısının yüzüne kimyasal sıvı atan saldırgan kendini böyle savundu: “Erkeklik gururuma hakaret etti”
Ocak 16
20:44 2023

Konya’da “Su sayacına bakacağız abla” diyerek açtırdığı kapıdan eski nişanlısı Merve Küçüktekin’in yüzüne ve vücuduna kimyasal madde atan tutuklu Sabit Türk, ağırlaştırılmış müebbet hapis talebiyle yargılandığı davanın duruşmasında, “Sıvının zarar verebileceğini bilmiyordum. Küfür ediyordu. Susturmak için bir anlık öfkeyle attım” dedi.

Olay 19 Haziran 2022 tarihinde Çumra ilçesi Bakkalbaşı Mahallesi 72125’inci Sokak’ta meydana geldi. 28 yaşındaki Merve Küçüktekin’in evine gelen bir buçuk yıl önce ayrıldığı eski nişanlısı sözleşmeli er Sabit Türk, “Su sayacına bakacağız abla” diyerek kapıyı açtırdı. Türk, pet şişe içindeki yanıcı kimyasal maddeyi Küçüktekin’e fırlattı. Yüzünde ve vücudunda yanıklar oluşan Küçüktekin, Konya Şehir Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı. Olay sonrası otomobiliyle kaçan Türk, İzmir’deki birliğine dönerken, Ilgın ilçesinde polis ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı. Türk, emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe kasten yaralama suçundan tutuklandı.

Cumhuriyet başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında iddianame hazırlandı. Olayın nasıl gerçekleştirildiğinin anlatıldığı iddianamede Küçüktekin’in yüzü, boyun bölgesi ve kollarında; cilt ve cilt altında ikinci derece yanık oluştuğuna ve bunun basit tıbbi müdahaleyle giderilemeyecek, hayati tehlike meydana getirecek şekilde olduğuna yer verildi. Dökülen sıvı madde nedeniyle Küçüktekin’in evinin demir kapısının boya kalıntısı üzerinde erime, kalkma ve deforme olduğunun saptandığı belirtildi. İddianamede, Ankara Jandarma Kriminal Laboratuvarı’nda yapılan incelemede dökülen sıvı kimyasal maddede kuvvetli asit olduğu ve kuvvetli asitlerin de genelde tahriş edici ve aşındırıcı özelliğe sahip olduğu anlatıldı.  Sabit Türk’ün, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanması istenilen iddianame, Konya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

“Erkeklik gururuma hakaret ediyordu”

Konya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davanın ilk duruşmasına tutuklu  Sabit Türk ile saldırı sonrası dört kez yapılan ameliyat sonrası taburcu olan ve halen tedavisi devam eden Merve Küçüktekin ve taraf avukatları katıldı. Sabit Türk, mahkemedeki savunmasında Merve Küçüktekin ile 2019 yılında internet aracılığıyla tanıştıklarını belirtti.  Türk, mahkemedeki savunmasında, ”İnternet üzerinden tanıştık. Ankara’dayken yanıma geliyordu. Olay 19 Haziran’da oldu. Bana sosyal medya üzerinden ‘Sen adam değilsin, erkek değilsin’ diyordu. Erkeklik gururuma hakaret ediyordu. Bunun nedenini öğrenmek için görüşmek istedim. Önce çalıştığı markete gittim orada yoktu. Daha sonra evine gittiğimde orada da yoktu. Geceyi arabada geçirdim. Ertesi gün evine giderek kapıyı çaldım. Kim o diye ses geldi. Benim, benim diyerek karşılık verdim. Kapıyı açtıktan sonra bana ve aileme küfür etmeye başladı. Ben kendisine zarar vermek istemedim, ama olay oldu. Su saatine bakacağım, diye bir şey söylemedim” dedi.

“Sıvının zarar vereceğini bilmiyordum”

Merve’nin kendisini sosyal medya hesaplarından engellediğini söyleyen Türk, “Merve beni her yerden engellediği için ben onun hesabına para göndererek iletişim kurmaya çalıştım. Kendisi bana küfür ettiği için dekont açıklamalarında küfür ettim. Sıvının zarar verebileceğini bilmiyordum. Küfür ediyordu. Susturmak için bir anlık öfkeyle attım. Olayın ardından şok geçirdim. O yüzden yardım etmeyip olay yerinden kaçtım” diye konuştu.

Merve Küçüktekin ise, daha önce polis ve savcılıkta verdiği ifadelerin doğru olduğunu söyleyerek şikayetçi olduğunu belirtti. Mahkeme heyeti, Küçüktekin’in üzerine atılan kimyasal maddenin yeniden tespit edilmesini isteyerek, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı nisan ayına erteledi.

“Merve için kötü kadın imajı çizilmeye çalışıldı”

Duruşmanın ardından açıklama yapan Merve Küçüktekin’in avukatı Aycan Ceylan, Merve için kötü kadın imajı çizilmeye çalışıldığını belirterek, “Beklediğimiz bir savunmaydı. Klasik bir şekilde psikolojim bozuk, rahatsızım, erkeklik onuruma hakaret etti şeklindeydi savunmalar. Umarız ki ağır ceza mahkemesi de bunun farkındadır. Nisan ayına ertelendi duruşma.  Biz de sanığın savunmasına karşı mahkemeye detaylı açıklamalarımızı sunacağız.  Nisan ayındaki duruşmayı karar duruşması olarak bekliyoruz. Kötü kadın imajı çizilmeye çalışıldı. Erkeklik onurum, benim zaten psikolojik rahatsızlıklarım vardı, ilaç kullanıyordum şeklinde savunmaları oldu. Bunun bir önemi olduğunu düşünmüyoruz. Sonuçta insan dün tanıdığı birisine bile böyle bir şey yapma hakkını kendinde göremez. Kararı verecek heyetin bunun da farkında olduğunu düşünüyoruz. Burada önemli olan husus, bu maddenin öldürme yetisine sahip, olup olmadığı ya da vücudun hangi bölgelerine temas ederse tehlike arz edip etmediği şeklindedir” diye konuştu. (DHA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER