A3 Haber

Türban teklifi komisyonda: CHP ve İYİ Parti’nin verdiği ortak önergede ne var?

Türban teklifi komisyonda: CHP ve İYİ Parti’nin verdiği ortak önergede ne var?

Türban teklifi komisyonda: CHP ve İYİ Parti’nin verdiği ortak önergede ne var?
Ocak 24
16:35 2023

AKP’nin TBMM Başkanlığı’na sunduğu ve “türbana anayasal güvence” öngören düzenlemeye ilişkin anayasa değişikliği teklifi, Anayasa Komisyonu’nda görüşülmeye devam ediyor. CHP ve İYİ Parti’den konu ile ilgili bir adım geldi. İki parti, türban teklifi görüşmelerinde Anayasa Komisyonu’na ortak önerge sundu.

CHP ve İYİ Parti’nin verdiği ortak önergede 24’üncü maddeye eklenmesi öngörülen “dini inancı sebebiyle başını örtmesi ve…” ibaresinin “başını örtmesi ya da örtmemesi de dahil olmak üzere” şeklinde değiştirilmesi öngörüldü.

AKP’nin TBMM Başkanlığı’na sunduğu başörtüsü düzenlemesine ilişkin anayasa değişikliği teklifi, Anayasa Komisyonu’nda görüşülmeye devam ediyor.

TBMM Anayasa Komisyonu, AKP Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt başkanlığında toplandı. Komisyon, geçen hafta görüşmeleri başlayan ve başörtüsüne anayasal güvence getiren Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine devam etti.

Teklif, Anayasa’nın din ve vicdan hürriyetini düzenleyen 24’üncü maddesi ile ailenin korunmasını düzenleyen 41’inci maddesinde değişiklik öngörüyor.

CHP ve İYİP’ten ortak önerge

CHP ve İYİ Parti, türban teklifi görüşmelerinde Anayasa Komisyon’a ortak önerge sundu.

Önergede 24’üncü maddeye eklenmesi öngörülen “dini inancı sebebiyle başını örtmesi ve…” ibaresinin “başını örtmesi ya da örtmemesi de dahil olmak üzere” şeklinde değiştirilmesi öngörüldü. Gerekçe olarak, dini inanç ibaresine bağlı kalmaksızın tüm kadınların başını örtme ya da örtmeme özgürlüğünün anayasal güvence altına alınması gerektiği belirtildi.

24’üncü maddenin son cümlesinin de “Alınan veya verilen bir hizmetin gereği olan kıyafet söz konusu olduğunda ise devlet kadının başını örtmesini engellememek şartıyla gerekli tedbirleri alır” şeklinde değiştirilmesi istendi.

Bu değişikliğe gerekçe olarak kamusal görevin gerektirdiği şekilde giyinme hususundaki tereddütlerin giderilmesi gerektiği gösterildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER