A3 Haber

Boğaziçi direnişi davasında savcılık mütalaası: 14 öğrenci için 3.5 yıldan 25 yıla kadar hapis istemi

Boğaziçi direnişi davasında savcılık mütalaası: 14 öğrenci için 3.5 yıldan 25 yıla kadar hapis istemi

Boğaziçi direnişi davasında savcılık mütalaası: 14 öğrenci için 3.5 yıldan 25 yıla kadar hapis istemi
Ocak 30
18:32 2023

Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör atamaları nedeniyle başlatılan protestolar kapsamında “kayyum rektör” Naci İnci’nin makam aracının üstüne çıktıkları iddiasıyla 14 öğrencinin yargılandığı davada mütalaasını açıklayan savcı, 12 sanığın 21 yıla kadar, bir sanığın 23 yıl 4 aya kadar, bir sanığın da 25 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Boğaziçi protestoları kapsamında gözaltına alınan ve aralarında Rektör Naci İnci’nin makam aracının üstüne çıktıkları iddiasıyla 90 gün tutuklu kalan Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen’in de bulunduğu 14 öğrencinin yargılandığı davaya İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün devam edildi. Duruşmada taraf avukatları hazır bulundu.

Tüm sanıklar hakkında 20 yılı aşkın hapis cezası talebi

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, olay günü Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Naci İnci’nin üniversiteden çıktığı sırada makam aracının önüne geçerek üniversiteden çıkışının engellediğini ve tüm ikazlara rağmen dağılmamakta ısrar ettiklerini belirtti. Cumhuriyet Savcısı mütalaasında, 12 sanığın kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, izinsiz gösteri ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarından zincirleme şekilde toplamda 3 yıl 6 aydan 21 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Mütalaada bir sanığın dört ayrı suçtan zincirleme şekilde toplamda 4 yıl 8 aydan 23 yıl 4 aya kadar hapis ve bir sanığın da 4 yıl 6 aydan 25 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Mütalaada ayrıca, sanık Nazmiye Gizem Sert’in müşteki güvenlik görevlisi Alpaslan Çepni’ye onursuz dediği gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na kamu davası açılmak üzere soruşturmaya başlanılması için ihbarda bulunulması istendi.

Mahkeme, sanık avukatlarına esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapabilmeleri için süre verilmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER