A3 Haber

TÜİK’in hesabına göre yıllık enflasyon yüzde 57.68, Ocak enflasyonu yüzde 6.65

TÜİK’in hesabına göre yıllık enflasyon yüzde 57.68, Ocak enflasyonu yüzde 6.65

TÜİK’in hesabına göre yıllık enflasyon yüzde 57.68, Ocak enflasyonu yüzde 6.65
Şubat 03
10:06 2023

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre enflasyon ocakta yıllık 57,68 yüzde arttı. Oranda baz etkisi söz konusu. Aylık artışsa yüzde 6,65 oldu.

Bloomberg HT anketinde piyasanın beklentisi yıllık enflasyonda yüzde 53,7; aylık enflasyonda yüzde 3,8 olarak belirlenmişti.

Ocak ayına ilişkin enflasyonda öncü göstergelerden de aylık fiyat artışları eğiliminin devam ettiği sonucu çıkmıştı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre, Ocak ayında perakende fiyatlar bir önceki aya göre yüzde 5,94 arttı. Ocak ayında yıllık artış ise yüzde 79,68 oldu.

İTO verilerine göre Ocak ayı itibariyle İstanbul’da aylık enflasyon serisi 43. aya yükseldi.

Türk-İş’in Ankara’daki gıda fiyatlarına ilişkin göstergelerinde de Ocak ayı yükseliş ivmesine işaret etti.

Türk–İş gıda enflasyonu Ocak’ta yeni üç haneye çıktı. Türk-İş tarafından hazırlanan Açlık ve Yoksulluk Sınırı Ocak 2023 araştırmasına göre, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 9,02 oranında gerçekleşti.

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 8 bin 864 liraya çıktı.

Gıda harcaması ile giyim, konut, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı 28 bin 874 lira olarak belirlendi.

-Veriler anlık olarak güncellenecektir. Veriler ve verilere ilişkin yorumlar için Bloomberg HT yayınını Youtube sayfasındaki canlı yayın sekmesinden izleyebilirsiniz

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER