A3 Haber

Av. Atılğan: Kreş yapmak için kolonları kestiler, şikayet ettim, işlem yapılmadı, 78 kişi öldü

Av. Atılğan: Kreş yapmak için kolonları kestiler, şikayet ettim, işlem yapılmadı, 78 kişi öldü

Av. Atılğan: Kreş yapmak için kolonları kestiler, şikayet ettim, işlem yapılmadı, 78 kişi öldü
Şubat 17
10:07 2023

Milli Eğitim Müdürlüğü, Valilik, Belediye, Savcılık… Av. Coşkun Atılğan’ın fotoğraf ve belgeleriyle yaptığı başvuruya hiçbiri yanıt vermedi. Sonuç; o blokta 78 kişi yaşamını yitirdi.

Avukat Coşkun Atılğan, Antakya’daki Farklı Yaşam Rende Sitesi’nde kreş yapmak için kolonları kesilen binanın yıkıldığını ve 78 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti. Sitedeki diğer blokların ayakta olduğuna dikkat çeken Atılğan, kolonlar kesilirken fotoğraflar ve belgelerle yaptığı tüm başvuruların sonuçsuz kaldığını kaydetti. Atılğan, bunun kasten insan öldürme suçu olduğunu söyleyerek, “Deprem eğer gündüz olmuş olsaydı orada onlarca çocuk olacaktı, o bloklar onların üstüne düşecekti” dedi.

Radyo Sputnik’te Atilla Güner’le Akşam Postası’na konuşan Av. Atılğan, yakınlarını kaybeden ailelere kolonları kesenler ve buna göz yumanlar hakkında suç duyurusunda bulunmalarını tavsiye eti.

Avukat Coşkun Atılğan’ın açıklamasından satırbaşları şöyle:

  • Hatay Antakyalıyım, iki yeğenimi ve yengemi kaybettim. Orada olup da enkazda kalmayan kimse yok. Antakya yok oldu. 2015 yılı itibariyle, ‘Farklı Yaşam Rende Sitesi’nin blokları tamamlanmıştı ve o dönem ben müteahhidin avukatıydım. Blokları mal sahibi olan Arif Sami adlı kişiye teslim ettik. Aramızda hukuki itilaf çıktı ve yargıya taşınırken kolonların kesildiğini gördük, fotoğrafladık. Oralar dükkan olarak tasarlanıyor, oraya bir anaokulu yapılıyor ki sorun burada. Anaokulunun ilanlarını gördük. Orada kimseden çekinmeden blok altındaki kolonları kesmeye başladılar. Öncesinde Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuru yaptım, burada anaokuluna nasıl izin verirsiniz, burada çocuklar yaşayacak, ölürler, dedim ama Milli Eğitim Müdürlüğü bana herhangi bir dönüş sağlamadı. Cevap alamayınca Valiliğe ve Antakya Belediyesi’ne müracaat ettim. İmara aykırı olduğunu, blokların altından kolonları parça parça götürüyorlar ve kolonların fotoğraflarını paylaştım ama buradan da bir cevap gelmedi.
  • Farklı Yaşam Rende Sitesi’nde 144 aile vardı ve aileleri bir araya getirdik, ayrı ayrı sizler de müracaat edin dedik çünkü burada deprem olmasına gerek yok yoldan kamyon bile geçse bu bloklar yıkılabilir. Ailelerin bir kısmı bireysel olarak müracaatlarını yaptı ama onlara da geri dönüş sağlanmadı. Kolonların kesildiğine dair bilgiyi en son Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’na ihbarda bulunarak bildirim. Başsavcılık maalesef bu adamın ifadesini bile almadı sadece Antakya Belediyesi’nden verilen bir tutanağa bağlayıp takipsizlik kararı verilerek konunun üstü örtüldü.
  • Maalesef burada 78 canımızı kaybettik. Kolonu kesilen bina yanında bulunan bir diğer blokun üstüne düşüyor ve o binayı da yıktı. Kolonu kesilmeyen bloklar sağlam şekilde ayaktalar. Onca açgözlülük olmasaydı belki de o 78 can hayatta olacaktı. Bu açıkça kasten adam öldürme suçudur. Devlet görevlileri, kamu görevlileri ve belediye görevlilerinin de bu kasta göz yumdukları belgeyle sabit. Kolonlar kesilirken fotoğraflarını çekmiştik ve belediye ekiplerine sunmuştuk. Kolonlar kesiliyor deyip şikayet etmekten başka bir vatandaş olarak daha ne yapabiliriz? Belediye, burada imara aykırılık yok dedi ve işi kapattılar ama imara aykırı bir durumun olup olmadığı maalesef çok acı bir şekilde karşımıza bu şekilde çıktı.
  • Antakya yerle bir olmuş durumda ve sağlıklı numune alabilecek bir ekip olduğunu zannetmiyorum. Şu anda hala enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor. O bloklarda hayatını kaybeden insanların yakınları Antakya Belediyesi ve diğer kamu görevlileri hakkında kasten insan öldürme suçundan Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunsunlar. Deprem eğer gündüz olmuş olsaydı orada onlarca çocuk olacaktı, o bloklar onların üstüne düşecekti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER