A3 Haber

Togg vergisi’, Elon Musk’ı kızdırdı: Türkiye’deki yatırım kararını gözden geçiriyor

Togg vergisi’, Elon Musk’ı kızdırdı: Türkiye’deki yatırım kararını gözden geçiriyor

Togg vergisi’, Elon Musk’ı kızdırdı: Türkiye’deki yatırım kararını gözden geçiriyor
Mart 06
09:59 2023

Togg’un satışa sunulmasına sayılı günler kala elektrikli otomobillerde indirimli ÖTV’ye tabi matrah artırılırken, Çin menşeli araçlar ise ilave gümrük vergisi getirilmesi Tesla CEO’su Elon Musk’ı kızdırdı. Musk’ın Türkiye’deki yatırım kararını gözden geçirdiği ifade edildi.

 

Ekonomim’den Aysel Yücel’in haberine göre 2018’de ABD ile Türkiye arasında yaşanan “rahip krizi” sonrası gelen ek gümrük vergisiyle Zorlu Center’daki showroom açma planını askıya alan Tesla, Çin ve Berlin üretimleriyle bu vergi engelini aşacağı düşüncesiyle 2022’de Türkiye’de yeniden yatırım kararı almış ve şirket kurmuştu.

İşe alım sürecini yeni ilanlarla hızlandıran Tesla, 2023’ün ilk çeyreğinde yapacağı Türkiye lansmanı ile Model 3 ve Model Y araçlarını satışa çıkarmaya hazırlanıyordu. Model Y’nin Berlin’den, Model 3’ün ise Şanghay’dan gelmesi planlanıyordu. Markaya yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Tesla son gelen ilave gümrük vergisinden sonra Türkiye’deki yatırım kararlarını yeniden gözden geçiriyor. Tesla Türkiye CEO’su Kemal Geçer de ilave gümrük vergilerinin Tesla’nın Türkiye’deki planlarını olumsuz etkilediğini ifade etti.

Çin menşeli ithal araçlara halihazırda yüzde 10 gümrük vergisi vardı. Geçen yıl buna ilave yüzde 10 gümrük vergisi gelmişti. Bu ilave yüzde 10 gümrük vergisi oranı geçen Cuma yapılan düzenleme ile yüzde 40’a çıkarıldı. Yani Çin menşeli araçlara toplamda yüzde 54 gümrük vergisi ödeyecek. Bu sadece Çinli markalar değil.

Diğer yandan, elektrikli otomobillerde indirimli ÖTV’ye tabi matrah limitleri cuma günü Resmi Gazetede yayınlanan kararla artırıldı. Bu kapsamda motor gücü 160 kW’nın altında olup yüzde 10 ÖTV’ye tabi olan elektrik motorlu araçlar için 700 bin lira olan matrah 1 milyon 250 bin liraya yükseltildi. Motor gücü 160 kW üstü olan araçlarda yüzde 50 ÖTV’ye tabi araçlarda ise 750 bin lira olan matrah 1 milyon 350 bin liraya çıkarıldı. Sektör uzmanları güncellemenin bu ay piyasaya çıkması beklenen Togg için yapıldığı konusunda hemfikir.

Tesla’nın amiral gemisi Model 3’ün baz fiyatı yaklaşık 37 bin Euro, yeni düzenleme sonrası bu model Türkiye pazarına girerken yüzde 60 ÖTV, yüzde 54 gümrük gümrük vergisi ve yüzde 18 de KDV eklenerek gelecek. Bu da aracın fiyatının önemli oranda artması anlamına geliyor.

About Author

Serdar

Serdar

Related Articles

TÜM HABERLER