A3 Haber

Emek ve Özgürlük İttifakı’nda uzlaşma sağlandı: Milletvekili seçimine nasıl girilecek?

Emek ve Özgürlük İttifakı’nda uzlaşma sağlandı: Milletvekili seçimine nasıl girilecek?

Emek ve Özgürlük İttifakı’nda uzlaşma sağlandı: Milletvekili seçimine nasıl girilecek?
Mart 24
16:45 2023

Emek ve Özgürlük İttifakı, genel seçimlere dair stratejisini belirledi. HDP Yeşil Sol Parti listesinde, TİP ve EMEP ise kendi listeleriyle ittifak çatısı altında seçime girecek. İttifak cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacak.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, HDP ile Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Emekçi Hareket Partisi (EHP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) yer aldığı ittifak, dün cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair tutumlarını da açıklayarak, aday çıkarmayacaklarını deklare etti. İttifak, yürütülen müzakereler sonucunda tam uzlaşı sağlandı.

Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında seçimlere tek parti ve tek listeyle kararını ittifak toplantısına taşıyan HDP, bu ısrarını sürdürdü. Ancak TİP ve EMEP, aynı toplantıda seçimlere kendi logolarıyla girme eğilimi gösterdi.

MYK’nin müzakere için tam yetki verdiği HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, TİP Genel Başkanı Erkan Baş ve EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ile görüştü.

Müzakere görüşmesinin ardından genel başkanlar, parti kurullarıyla görüşmek için süre istedi.

Parti kurullarıyla görüşen Baş ve Akdeniz, ittifak masasına kararlarını bildirdi. Kararların bildirilmesinin ardından partiler arasında seçim stratejisine dair formül netleşti.

Anayasa Mahkemesi’nde devam eden kapatma davasının seçim sonrasına bırakılması talebi reddedilen HDP, seçimlere ittifak çatısı altında Yeşil Sol Parti ile girecek.

TİP ve EMEP de ittifak çatısı altında kendi logolarıyla seçimlere gidecek.

İttifakta yer alan TÖP, EHP ve SMF ise Yeşil Sol Parti listesinden seçimlere girecek.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER