A3 Haber

Fatih Erbakan: Talep ettiğimiz konularda uzlaşmaya vardık, adaylıktan çekiliyorum

Fatih Erbakan: Talep ettiğimiz konularda uzlaşmaya vardık, adaylıktan çekiliyorum

Fatih Erbakan: Talep ettiğimiz konularda uzlaşmaya vardık, adaylıktan çekiliyorum
Mart 24
18:45 2023

Cumhur İttifakı’na katılan Yeniden Refah Partisi’nin Genel Başkanı Fatih Erbakan, bugün Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bugün Beştepe’de görüştüklerini belirterek, “Talep ettiğimiz konularda uzlaşmaya vardık” açıklamasını yaptı. Erbakan, cumhurbaşkanı adaylığından da çekildiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine ‘müstakil’ gideceklerini duyuran Yeniden Refah Partisi, ittifak protokolünün Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sunulmadan önce Cumhur İttifakı’na katıldı. Yeniden Refah Partisi’nin de katılmasıyla dört partiye yükselen Cumhur İttifakı’nın İttifak protokolü YSK’ya teslim edildi.

Yeniden Refah Partisi lideri Erbakan, kameralar karşısına geçerek, Cumhur İttifakı’na katılma nedenlerini sıraladı. Mutabakat metni imzaladıklarını söyleyen Erbakan’ın, kameralara gösterdiği mutabakat metninin son cümlesinde “Göçmenlerin güvenli şekilde ülkelerine dönüşüne yardımcı olunacaktır” ifadelerinin yer aldığı görüldü. Cumhurbaşkanlığı adaylığından da çekildiğini duyuran Erbakan, şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanı ile kendilerinin daveti üzerine bugün saat 12.00’de bir araya geldik. Partimizin ittifak sürecinde başından itibaren talep ettiğimiz prensipler konusunda uzlaşmaya vardık.

Cumhur İttifakı’nın seçimi kazanması halinde, prensiplerimiz içerisinde yer alan ekonomi, sosyal politika, dış politika alanında ülkemizin ve milletimizin faydasına olacak adımların uygulanmasının takipçisi olunacağı yönünde bir mutabakat sağlanmış oldu.

Biz bu prensiplerimizi milletimizin ülkemizin faydası olduğu için talep ediyorduk ve bu prensiplerimiz doğrultusunda iktidar olunması halinde gerçekleştirileceği hususunda da bizzat Sayın Cumhurbaşkanı ile mutabakata varılmış oldu.

Bu sebeple bu prensiplerimiz üzerinde mutabakata varılmasından dolayı Yeniden Refah Partisi olarak tüm seçim bölgelerinde yine kendi amblemimizle, kendi adaylarımızla ancak Cumhur İttifakı çatısı altında seçimlere girme kararı almış bulunuyoruz.

Tabi bu kararın alınmasında prensiplerimizin Cumhur İttifakı, AK Parti, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş olması kadar aynı zamanda Cumhur İttifakı’nın karşısındaki bloğun, ülkemize ve milletimize bir fayda getiremeyecek olması gerçeği de çok önemli bir rol oynamıştı.

Cumhur İttifakı karşısında kümelenen blok, ideolojik olarak geçmişten yaşadığımız tecrübeler dolayısıyla ve ortaya koydukları hedefler, projeler, söylemler dolayısıyla ülkemize ve milletimize bir fayda getiremeyecek oluşumdur. Cumhur İttifakıyla seçimlere girme kararının alınmasında başından beri talep ettiğimiz prensiplerimiz hususunda uzlaşmanın sağlanması kadar Cumhur İttifakı karşısındaki bu bloğun ülkemize ve milletimize fayda sağlamayacak bir blok olduğunu görmemizin de büyük bir etkisi olmuştur.

Bu doğrultuda, Sayın Cumhurbaşkanımızla önümüzdeki hafta salı ya da çarşamba günü genel merkezimize bir ziyarette bulunacaklar. Kendisiyle birlikte kamuoyuna açıklamalarda bulunacağız. Bu açıkladığımız kararlar doğrultusunda, cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecimizi de sonlandırmış bulunuyoruz. 3 günden beri imza veren tüm vatandaşlarımıza en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

About Author

Serdar

Serdar

Related Articles

TÜM HABERLER