A3 Haber

Adalet Bakanlığı’ndan Erdoğan’ın adaylığı konusunda açıklama

Adalet Bakanlığı’ndan Erdoğan’ın adaylığı konusunda açıklama

Adalet Bakanlığı’ndan Erdoğan’ın adaylığı konusunda açıklama
Mart 29
12:47 2023

Adalet Bakanlığı’ndan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir kez daha aday olmasına yapılan itirazlara yanıt olarak, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mayıs 2023’te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde, cumhurbaşkanı adayı olmasının önünde hiçbir anayasal ya da kanuni engel bulunmamaktadır” denildi.

Birbirinden farklı muhalefet partileri, 14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan genel seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplamda üçüncü kez aday olmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu ifade edip bunun gerçekleşmemesi için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurularda bulundu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan konu ile ilgili olarak açıklamalar geldi. Bakan Bozdağ, Erdoğan’ın bir kez daha cumhurbaşkanı olması konusunda herhangi bir engel bulunmadığını ifade ederek şu ifadeleri kullandı:

  • İki defa cumhurbaşkanı adayı olma ve seçilme hakkına ilişkin Anayasa hükümleri, birlikte yapılacak ilk Cumhurbaşkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerine ilişkin takvimin başladığı tarihte yürürlüğe girmiştir.
  • Anayasa’nın yeni 101. maddesinin ilk uygulandığı seçim, 24 Haziran 2018’de birlikte yapılan ilk Cumhurbaşkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimidir.
  • Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan; devletin başı ve bizzat yürütme organı olan ilk Cumhurbaşkanı/Başkan olarak 24 Haziran 2018’de seçildi.
  • 14 Mayıs 2023’te birlikte yapılacak Cumhurbaşkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimi, hem Anayasa’daki yeni 101. maddenin ikinci uygulamasıdır hem de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Devletin başı ve bizzat yürütme organı olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı Adayı olarak katılacağı ikinci seçimdir.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER