A3 Haber

Burhan Kuzu ve uyuşturucu baronu Zindaşti’nin ifadelerinde yer alan Aliye Uzun, silahlı saldırıya uğradı

Burhan Kuzu ve uyuşturucu baronu Zindaşti’nin ifadelerinde yer alan Aliye Uzun, silahlı saldırıya uğradı

Burhan Kuzu ve uyuşturucu baronu Zindaşti’nin ifadelerinde yer alan Aliye Uzun, silahlı saldırıya uğradı
Nisan 03
15:54 2023

Uyuşturucu baronu Naci Şerif Zindaşti ile 2020’de yaşamını yitiren eski AKP milletvekili Burhan Kuzu’yu tanıştırmasıyla gündeme gelen Aliye Uzun, silahlı saldırıya uğradı. Uzun, emniyetteki ilk ifadesinde saldırının sevgilisi B.V.’nin eşi S.V. tarafından azmettirildiğini söyledi.

 

Gazete Duvar’dan Can Bursalı’nın haberine göre, İranlı uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti ve 1 Kasım 2020’de vefat eden eski AK Parti milletvekili Burhan Kuzu’yu tanıştırmasıyla gündeme gelen Aliye Uzun’un uğradığı silahlı saldırının detayları ortaya çıktı.

Uzun, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bir caddede yürürken uğradığı silahlı saldırı sonucu dizinden yaralandı. Geçen hafta perşembe günü saat 16.45 sularında yaşanan olayla ilgili güvenlik güçlerinin yaptığı soruşturmada, saldırganın 20 yaşlarında bir erkek olduğu ve tek el ateş ederek Uzun’u yaraladığı öğrenildi.

Olayın ardından Uzun, güvenlik güçleriyle yaptığı ilk görüşmede B.V. adlı bir iş insanıyla ilişkisi olduğunu belirtti. B.V.’nin evli olduğunu söyleyen Uzun, eşi S.V.’nin kendisini tehdit ettiğini ifade etti. Güvenlik güçlerine bilgi veren Uzun, saldırının B.V.’nin eşi S.V. tarafından azmettirildiğini ileri sürdü.

Güvenlik güçlerinin araştırmaları sonucu, saldırganı motosikletli bir kişinin getirdiği ve saldırıdan sonra birlikte uzaklaştıkları da tespit edildi.

Sedat Peker, Burhan Kuzu’nun suç örgütü lideri olmakla suçlanan kişilerin iş takiplerini yaptığını iddia etmişti. Aliye Uzun, Zindaşti ve Burhan Kuzu ile çekilen fotoğraflarla gündeme gelmişti. Zindaşti’yle bir dönem ‘flörtleştiklerini’ anlatan Aliye Uzun’un iktidarın önde gelen isimleriyle olan yakın ilişkileri de dikkat çekmişti.

Zindaşti ve Kuzu’yu tanıştırdığını belirten Uzun, “Bu şahsın ülkemize yatırım yapacağını düşündüğüm için Burhan hoca ile tanıştırdım. Daha sonra bu adamın yasa dışı işlerinin olduğunu öğrendikten sonra görüşmeyi kestim” demişti.

Zindaşti’den kendisini tehdit ettiği için şikayetçi olduğunu söyleyen Uzun, “Zindaşti’yi ilk deşifre eden kişi benim” ifadelerini kullanmıştı.

Yaklaşık 3 yıl önce gazeteci İsmail Saymaz’a verdiği söyleşide Uzun, Zindaşti ile Zorlu AVM’nin açılışında tanıştığını anlatmıştı. Uzun, şunları söylemişti:

“‘Dünya çapında bir firmanın sahibiyim. Benim ‘Aliye’s’ adlı dergim vardı, dergiden bahsettim. AK Parti’den olduğumu söyledim. Zindaşti, ‘Büyük yatırım yapmak istiyoruz, bir araya gelebilir miyiz?’ dedi. Sunum yaptılar; kule etrafında dönen güneş enerjisi sistemleri filan… ‘Yapmak istediğimiz yatırım, bir milyar doların üzerinde’ dedi. Sonuçta milliyetçiyim. İnsanların Türkiye’ye yatırım yapmasını istiyorum.

Teşkilatta çalıştığım için Burhan Hoca (Kuzu) ile yakın tanışıyorum; hocamı aradım. ‘Yatırım yapmak isteyen biri var, fiyat çok yüksek’ dedim. ‘Hemen bir araya getir, konuşalım’ dedi. Getirdik bir araya. Zindaşti, ‘Vatandaş olursam daha iyi yatırım yaparım’ dedi. Sizden, benden iyi Türkçe konuşuyor. Annesi Hakkariliymiş. Vatandaşlık Genel Müdürlüğü, Burhan Hocama ‘Dosyası kabarık, kimlik veremeyiz. Siz de uzak durun’ demiş. Burhan Hoca beni uyardı. Biz görüşmeyi kestik.”

About Author

Serdar

Serdar

Related Articles

TÜM HABERLER