A3 Haber

YSK’den sandık kararı: Seçmen sayısı dokuzdan az olan yerlerde…

YSK’den sandık kararı: Seçmen sayısı dokuzdan az olan yerlerde…

YSK’den sandık kararı: Seçmen sayısı dokuzdan az olan yerlerde…
Nisan 07
11:04 2023

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde seçmen sayısının 9 ve daha az olduğu yerleşim birimlerinde sandık kurullarının oluşturulmamasına, bu yerlerdeki seçmenlerin uygun görülecek yerlerde oy kullanmasının sağlanmasına karar verdi.

Cizre İlçe Seçim Kurulu, YSK Başkanlığına, Güçlükonak ilçesine bağlı Çetinkaya köyünde seçmen sayısının sıfır, Ağaçyurdu köyünde seçmen sayısının iki, Demirboğaz köyünde ise yedi olduğunu bildiren yazı göndererek, bu yerlerde seçim sandığı kurulup kurulmayacağı hususunda görüş istedi.

Konuyu inceleyen YSK, 12 Nisan’da yurtiçi seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıkların belirlenmesi işleminin Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’nce yapıldıktan sonra, seçmen sayısı dokuzdan az olan yerleşim birimlerinde sandık kurullarının oluşturulmamasının uygun olacağına hükmetti.

YSK, bu yerleşim yerlerindeki seçmenlerin, ilgili ilçe seçim kurullarınca belirlenecek en yakın yerleşim yerlerindeki sandık alanlarına dahil edilmesini, bu işlemin Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’nce SEÇSİS üzerinden yapılmasını kararlaştırdı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER