A3 Haber

Denizlerde av yasağı bugün başladı: O yasağın detayları…

Denizlerde av yasağı bugün başladı: O yasağın detayları…

Denizlerde av yasağı bugün başladı: O yasağın detayları…
Nisan 15
13:16 2023

Bugün itibariyle denizlerde avlanma yasağı başladı. Ülkenin tüm karasularında uygulanacak olan yasak 31 Ağustos 2023 tarihinde bitecek.

Yaklaşık 4 buçuk ay sürecek olan av yasağı hakkında açıklama yapan Düzce Tarım ve Orman Müdürlüğü, av yasağının günü kurtarmak için değil, geleceği kurtarmak için yapıldığına dikkat çekti.

Yapılan açıklamada denizlerdeki av yasağının 31 Ağustos tarihinde sona ereceğini söyleyen müdürlük, yasak hakkında detay verdi.

Müdürlüğün yaptığı açıklamada şunlar kaydedildi:

Karadeniz’de 15 Nisan-31 Ağustos tarihleri arasında, gırgır ağları ile su ürünleri istihsali yasaktır. Trol avcılığına açık Karadeniz’de 15 Nisan – 31 Ağustos tarihleri arasında trol ağları ile su ürünleri avcılığı yasaklanmıştır. Bütün karasularımızda 15 Nisan – 31 Ağustos tarihleri arasında algarna ile deniz salyangozu avcılığı yasaktır. Sadece dalma yöntemi ile deniz salyangozu avcılığı dönem boyunca serbesttir. Yine 15 Nisan – 15 Haziran tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile kalkan avcılığı yasaktır. Karasularımızda 1 Nisan– 31 Ağustos tarihleri arasında ağ dalyanları dahil her türlü istihsal vasıtası ile palamut ve torik avcılığı yasaktır. Amacımız; günü kurtarmak değil, geleceği kurtarmak olmalıdır. Av yasağının çok olumlu katkıları olup, aşırı ve kuralsız avcılığın, çok önemli bir zenginliğimiz olan deniz ürünlerimizin yok edilmesi anlamına geldiğini bu sebeple tüm su ürünleri avcılarımızın yasaklara uymaları gerekmektedir.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER