A3 Haber

Tatil otellerinin maliyeti yüzde 100 arttı; Maldivler, Türkiye’den ucuz hale geldi

Tatil otellerinin maliyeti yüzde 100 arttı; Maldivler, Türkiye’den ucuz hale geldi

Tatil otellerinin maliyeti yüzde 100 arttı; Maldivler, Türkiye’den ucuz hale geldi
Nisan 16
10:56 2023

Tatil fiyatlarının yüzde 100’e yakın arttığını belirten Rus seyahat acenteleri Türkiye’nin Maldivler’den daha pahalı hâle geldiğini belirterek geçen yıl gelen 5.2 milyon turistin 4 milyona gerileyebileceği uyarısında bulundu. Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar de otellerin maliyet rakamlarının yüzde 100’ün üzerinde arttığına dikkat çekti.

Rusya’nın en büyük Tur operatörlerinden Rusya Tur Operatörleri birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Taras Kobyshchanov, Türkiye’de otel fiyatlarının büyük oranda arttığını belirterek bu durumun bu yıl talebi olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Kobyshchanov, şöyle konuştu:
“Daha önce 200 bin ruble olan Türkiye tatili şu anda 300-400 bin rubleye çıktı. Rus turistlerin çoğu bu fiyatlara alışkın değil ve son dakikayı bekliyor. Mevcut fiyatlardan dolayı 1-2 milyon Rus turist Türkiye’ye uçamayacak.”

Rus turistlerin Türkiye’nin yerine alternatif tatil ülkeleri arayışında olduğunu kaydeden Kobyshchanov, “Yaz sezonunda Maldivler, Birleşik Arap Emirleri ve Tayland Türkiye’den daha ucuz hale geldi. Seyahat acenteleri artık bu faktörü dikkate almalılar ve BDT ülkeleri dahil, yeni destinasyonları daha iyi incelemeliler” dedi.

Hem otelciler hem de yerli tur şirketleri enflasyon artışlarını tam olarak yansıtamadıklarını belirtiyor. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı Emitt 2023’te konuşulan Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, en yoğun enflasyon artışının otellerde olduğunu söyledi. Dışarı yansıyan artışın yüzde 70’in üzerinde olduğunu belirten Vardar, otellerin maliyet rakamlarınınsa yüzde 100’ün üzerinde arttığını söyledi.

Bloomberg HT yanına katılan NG Hotels İcra Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür de gıdada yüzde 80, içeceklerde yüzde 70 enerji maliyetlerinde ise yüzde 180 artış yaşandığını ancak bunların tamamının fiyatlarına yansıtmadıklarını söyledi.

Gür, “Gıda ve enerjideki fiyat artışları belli, bizim konaklama vergisi dışında bir de tanıtım faliyetleri için ödediğimiz bir maliyet var. Bir turizm Geliştirme Ajansı kuruldu bakanlığımız tarafından bir de buraya pay veriyoruz. Bütün bunlar nedeniyle ister istemez bu maliyetlerin fiyatlara yansıması söz konusu oluyor” dedi.

About Author

Serdar

Serdar

Related Articles

TÜM HABERLER