A3 Haber

Adalet Bakanı Bozdağ: Fahiş kira artışına hapis cezası gündemde, yüzde 25 artış sınırı uzatılacak

Adalet Bakanı Bozdağ: Fahiş kira artışına hapis cezası gündemde, yüzde 25 artış sınırı uzatılacak

Adalet Bakanı Bozdağ: Fahiş kira artışına hapis cezası gündemde, yüzde 25 artış sınırı uzatılacak
Nisan 25
12:48 2023

Adalet Bakanı Bozdağ, kirada yüzde 25 artış sınırına dair açıklamalarda bulundu. Kirada yüzde 25 artış sınırı süresinin uzatılacağını söyleyen Bozdağ, fahiş kira artışı yapanlara hapis cezasının ise gündemde olduğunu belirtti.

Son dönemlerdeki hayat pahalılığından dolayı kira artışlarının önüne geçilmeyince ev sahipleri fahiş fiyatlara başvurmuştu. Kiracıları zor durumda bırakan fahiş fiyatlar tepki çekince kirada yüzde 25 artış sınırı getirilmişti.

NTV canlı yayınında Gökhan Gerçek’in sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, merakla beklenen kira artışlarına dair açıklama yaptı.

Bozdağ, kirada yüzde 25 artış sınırı süresinin uzatılacağını ve fahiş kira artışlarına yaptırım getirilmesine yönelik çalışma yapıldığını açıkladı.

Bozdağ, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, kiraların büyükşehirlerde ciddi manada yükseltildiğini görüyoruz, bu ahlaki, insani değil, bu fırsatçılığa yasal düzenlemelerle izin vermeyeceğiz açıklaması yapmıştı. Nasıl bir yasal düzenleme yapılacak? Kira artışlardaki sınır düzenlemesi temmuz ayında sona erecek” sorusuna cevap veren Bozdağ şunları kaydetti:

  • Bu süre uzatılacak. Ayrıca bir yaptırım getirme durumu söz konusu. Siz bir şeye şunun üstüne çıkamazsınız dediniz. Eğer ona bir müeyyide koymazsanız çıktığı zaman işte sadece hukuk davasının dava konusu ederseniz o dava sizin lehinize sonuçlanabilir. Ama bir müeyyidesi olmazsa onu göze alabilir insanlar. Fakat müeyyide olursa neyi kastediyorum? Hapis cezası ya da adli para cezası ya da idari para cezası gibi bir müeyyideyle, müeyyidelendirildiği takdirde o zaman insanlar bu yasağa, bu kurala uyma konusunda daha özenli davranırlar.Şimdi burada bir yandan sürenin uzatılması, bir yandan da fahiş kira artışlarını yani haklı bir neden olmadan, piyasadaki, piyasa koşullarına aykırı bir biçimde sırf fahiş kazanç elde etmek sebebiyle daha doğrusu haksız kazanç elde etmek maksadıyla buna girişiyorsa bunu kanun, bir yaptırıma bağlayabilir. Fiyatları etkileme maddesi var. Fahiş fiyat 237’nci madde Türk Ceza Kanunu. Biz orada bir 237/a diye bir yeni madde ihdas ederek burada bu gibi konular sadece kirada değil, bunun içinde başka da özellikle tüketim maddeleriyle ilgili de bazı değerlendirmelerimiz var. Dünya örneklerini de biz inceleyerek, Türkiye’de de bakarak bu piyasada girdilerde hiçbir artış olmadığı halde, maliyette hiçbir artış olmadığı halde yani makul olanın piyasanın o günkü cereyan eden cari şartlarının dışında ve üstünde fahiş bir artış yaptığı takdirde sadece yasak değil aynı zamanda bunun bir yaptırıma bağlanması son derece önemli. Yeni dönemde bunu yaptırıma bağlayarak bu konudaki kararı etkin bir şekilde uygulayacağız.
  • Fahiş kira artışı yapanlara hapis cezası gündemde. Fahiş kira artışını önlemek için üç alternatif hazırladık. Hapis cezası olabilir. Adli para cezası olabilir. İdari para cezası öngörülebilir. İdari para cezası olursa kabahat olur. O ayrı bir kanun da düzenlenmesi gerekir ama diğerleri Türk Ceza Kanunu’nda. Şimdi bizim öngörümüz Türk Ceza Kanunu’nda bu alanda bir değişikliğin yapılması yönündedir. Bu konuda bir adım atacağımızı aziz milletimizin bilinmesinde fayda var.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER