A3 Haber

Afet bölgesinde ilan edilen OHAL kaldırılıyor

Afet bölgesinde ilan edilen OHAL kaldırılıyor

Afet bölgesinde ilan edilen OHAL kaldırılıyor
Mayıs 04
10:44 2023

AKP Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında ilan edilen OHAL’in 9 Mayıs tarihinde sonlandırılacağını açıkladı.

 

Ali İhsan Yavuz, CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova’nın sorularını yanıtladı.

Yavuz’un seçimlerde tek zarf, çift pusula olduğunu belirterek, “Artık eskisi gibi her oy ayrı zarfa girecek değil. Yani o gün seçmen oy kullanmak için gittiklerinde kendisine 2 pusula verilecek. YSK yurt dışında oy kullanacaklara dair pusulayı bastı. Yurt içindeki farklı, hâlâ basılmadı.

Henüz daha illerde kullanılacak pusula basılmadı. Türkiye’nin her yerinde aynı pusula basılmıyor. Bazı yerlerde 24 parti var, bazı illerde bağımsız adaylar fazla. Bu farklar sebebiyle her ile ayrı pusula basılıyor. YSK bu pusulaları basacak ve gönderecek. Benim elimde örnek bir pusula var. Cumhurbaşkanı seçimi pusulası belli.” diye konuştu.

Toplam 36 partinin seçime girme hakkı elde ettiğini ancak sadece 24’ünün seçime gireceğini kaydeden AKP’li Yavuz, “Ama bazı illerde bunun 17’ye kadar düşeceğini, bazı illerde daha fazla olacak. Millet İttifakı 16 ilde yok mesela. Tek ilden girecekleri listeden tek aday olacak. En uzun olan pusula bu, daha kısa olacak yerler var. Kabine seçmenle birlikte kimse giremez” dedi.

Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü: “Sandık kurulu mührü dışında başka bir mühür varsa geçersiz. YSK’nin LOGO ve mührü, sandık mührü var. Parmak izi varsa geçersiz. İmza attı diyelim o da geçersiz. Tamamen yırtılmış, o da geçersiz. Ya da herhangi bir yazı ya da işaret koymuş. Yine geçersiz.

YSK zaten hangi oyların geçerli olacağı, hangi pusulaların geçersiz olacağına ilişkin şablonları oluşturmuş durumda. Sitesinden girip bakılabilir.

Herhangi partinin alanına vurulmuş oyların hepsi geçerli. Kaç tane vurulmuş olursa olsun. Ve ya birden çok parti vurulmuşsa, yazı yazılmışsa, iki yere oy kullandıysanız geçersiz.”

Ali İhsan Yavuz ayrıca, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında ilan edilen OHAL’in 9 Mayıs’ta kaldırılacağını da sözlerine ekledi.

About Author

Serdar

Serdar

Related Articles

TÜM HABERLER