A3 Haber

İktidardan “İmralı’ya gittik ama hele bir sor niye gittik” açıklaması!

İktidardan “İmralı’ya gittik ama hele bir sor niye gittik” açıklaması!

İktidardan “İmralı’ya gittik ama hele bir sor niye gittik” açıklaması!
Mayıs 06
16:08 2023

İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in “Bir yargı mensubu İmralı’ya gitti” iddialarının üzerine Adalet Bakanlığı, “Fırtınada oluşan hasarı gidermek için ekip gitti” açıklaması yapıldı. Daha önce Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ilk açıklamasında “Kimse gitmedi”, daha sonraki açıklamasında “Bazen aksaklıklar olur bunun için teknik ekip gitti” demişti.

Türkiye 14 Mayıs seçimlerine adım adım yaklaşırken, AKP iktidarı yine İmralı’ya sığındı. Muhalefeti, PKK ve Abdullah Öcalan ile işbirliği yapmakla suçlayan AKP iktidarı hakkında İYİ Parti Lideri Meral Akşener çarpıcı bir iddiada bulunmuştu. Akşener seçim öncesi bir yargı mensubunun İmralı’ya gittiğini söylemişti.

Akşener’in bu iddialarına Adalet Bakanı Bekir Bozdağ önce “Kimse gitmedi” diyerek yalanladı. Ancak sadece bir gün sonra “Bazı teknik aksaklıklar oluyor bundan dolayı teknik ekip gitti” açıklaması yaptı.

Adalet Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada ise geçtiğimiz hafta bir fırtınanın meydana geldiği ve oluşan hasarın giderilmesi için bir ekip gönderildiği belirtildi.

Açıklamada İmralı Jandarma Ada Güvenlik Komutanlığınca kullanılan hizmet binaları ve kolaylık tesislerinin çatılarında 5-7 Şubat tarihlerinde meydana gelen fırtına nedeniyle hasar oluştuğu ve bina içlerine su aktığı belirtildi.

Konuyla ilgili Bursa İl Jandarma Komutanlığının 22 Şubat tarihli yazılı talebi üzerine Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca 1 Mart 2023’te üst yazı gönderildiği, söz konusu binalarda hasarın ve tespit edilecek ihtiyaçların bakım ve onarımlarının yaptırılması için teknik ekip görevlendirilmesinin talep edildiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

Bu doğrultuda Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında görevli 1 makine mühendisi, Adalet Bakanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında görevli inşaat ve elektrik mühendislerinden oluşan toplam 4 kişilik teknik ekip ile ekibin başkanlığını ve koordinesini yapmak üzere Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı İnşaat Emlak Büro Sorumlusu Tetkik Hakimi, 21 Mart 2023’te adı geçen kurumda inceleme yapmak üzere görev olurları alınmak suretiyle görevlendirilmişlerdir. Söz konusu olurlara istinaden adada teknik incelemeler yapılarak ihtiyaç duyulan tadilat ve güçlendirmelere ilişkin hazırlanan rapor Genel Müdürlüğe sunulmuştur.

Sadece İmralı Jandarma Ada Güvenlik Komutanlığı tarafından kullanılmakta olan hizmet binaları ve kolaylık tesislerinde inceleme yapılmış olup, hükümlülerin barındırıldığı cezaevi bölümünde hiçbir inceleme ve denetim yapılmamıştır.

Belgeler ve gerçekler ortada iken buna rağmen yapılan haber ve açıklamalar bu gerçeği çarpıtmaktan ibarettir.

Bakanlık ayrıca söz konusu talep ve görevlendirmelere ilişkin belgeleri de paylaştı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER