A3 Haber

Mithat Sancar’dan “İmralı” açıklaması: İktidarın Öcalan’la görüştüğüne dair bize gelmiş bir bilgi yok

Mithat Sancar’dan “İmralı” açıklaması: İktidarın Öcalan’la görüştüğüne dair bize gelmiş bir bilgi yok

Mithat Sancar’dan “İmralı” açıklaması: İktidarın Öcalan’la görüştüğüne dair bize gelmiş bir bilgi yok
Mayıs 10
15:32 2023

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, AKP’nin PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşmeler yaptığı iddialarına ilişkin, “Bize gelmiş bir bilgi yok. Bu tür tevatürlere kulak asılmasın” dedi.

Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın “Yeni Bir Sabah” programına bağlanan Sancar, kendilerine gelmiş bir bilgi olmadığını söyledi.

“Bizim kararımız açık, tutumumuz nettir” diyen Sancar, “İktidar başka senaryolarla kendisini avantajlı hale getireceğini düşünmesin. Muhalefete de söyleyeceğim şudur; İktidarın çizdiği oyun sahasına girmeyin” ifadesini kullandı.

HDP Danışma Kurulu Üyesi Ahmet Türk, Nusaybin’deki Yeşiller ve Sol Gelecek iktidarın kaybedeceğini anladığını, Öcalan ile görüşmek için İmralı’ya heyet gönderdiğini iddia etmişti.

Demirtaş da gündeme getirmişti

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gazeteci Amed Dicle’nin, “Seçim atmosferinin olduğu bu dönemde… Sayın Abdullah Öcalan ile görüşme oldu ve kendi istedikleri cevabı alamayınca tecrit ağırlaştırıldı, disiplin cezası verildi. Dolaylı olarak Kandil’le de temaslar denendi” iddiasını alıntılayan Türk, “Erdoğan, İmralı’ya heyet gönderip ne istemiş olabilir sizce?” demişti.

Akşener dile getirmişti

Geçtiğimiz hafta Fatih Altaylı’ya konuşan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, AKP’nin İmralı’ya bir heyet gönderdiğini söyleyerek, “Daha yeni İmralı’ya adam gönderdiler, yardım istediler. Yeni gönderdiler. Kimin gönderildiğini biliyorum. Başka bir isimle giden… Açıklamam devlet açısından ayıp. Siyasetçi olsa vallahi söylerim. Yargıdan birini gönderdiler. İsmini değiştirerek gitti. Anladığım kadarıyla basına yansıyan kısmı doğru olabilir, yani o açığa çıktı. Orada destek talep etmişler. ‘Sonradan inkâr ediyorsunuz, yazıya dökülmesi lazım’ denmiş” ifadelerini kullanmıştı.

Bozdağ, yalanlamıştı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da İmralı’da Öcalan’la görüşme iddialarıyla ilgili, şunları söylemişti: “Oraya teknik ekip gidiyor. Bunun Öcalan ile hiç alakası yok. Yalan söylüyorlar. Ellerinde belge var dedikleri kısımlar oraya zaman zaman teknik heyetler gider. Böyle bir görevlendirme ile ilgili yapılan çalışmaları çarpıtıyorlar. Öcalan ile alakası olmayan çalışmayı, teknik görevlendirmeleri, yazışmaları alıp Öcalan ile görüştüler diye çarpıtıyorlar. O belgelerde ne yazdığını ben biliyorum. Bu bir ahlak meselesi. Orada bir sürü teknik anlamda sorun oluyor. Oraya teknik ekip gidiyor. Bunun Öcalan ile hiç alakası yok. Teknik sorunları gidermek için yapılan şeyler. Kandil açıklama yapıyor, Kılıçdaroğlu’nu destekliyoruz diye. Onlar ne dedi, terör varsa biz yokuz diye. Söylediklerini çiğnemek için bunu söylüyorlar. O hakimin adını açıklayın. O belgeleri yayınlamazlarsa yarın ben bütün basına vereceğim. Yayınlamaları çağrısında bulunuyorum.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER