A3 Haber

Erdoğan, Dolmabahçe’de NATO Genel Sekreteri’yle görüştü

Erdoğan, Dolmabahçe’de NATO Genel Sekreteri’yle görüştü

Erdoğan, Dolmabahçe’de NATO Genel Sekreteri’yle görüştü
Haziran 04
16:50 2023

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile Dolmabahçe’de görüştü.

 

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da katıldı. Bu, dün göreve getirilen Fidan’ın Dışişleri Bakanı sıfatıyla katıldığı ilk görüşme oldu.

Batı’nın İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakılması için Türkiye üzerindeki baskıyı artırdığı günlerde basına kapalı gerçekleşen kabul, yaklaşık 1 saat sürdü.

Kabulde Hakan Fidan’ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve NATO yetkilileri de hazır bulundu.

Stoltenberg geçen günlerde Türkiye’ye gideceğini söylerken, “Bu hafta başında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm. İsveç’in katılımı konusunda ilerleme kaydedilmesinin önemini her zaman vurguluyorum. İsveç’in olası katılımını nasıl sağlayabileceğimizi ele alma konusunda yakın gelecekte Ankara’ya da gideceğim” demişti.

Türkiye, Finlandiya’nın üyeliğine benzer nedenlerle karşı çıktıktan sonra ülkeye yeşil ışık yakarken, İsveç’in “terörle mücadele duruşunu” yeterli seviyede bulmadığı için sürecin ilerlemesini engelliyor.

Salı günü İsveç’i ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, kuzey ülkesinin NATO üyeliğiyle ilgili, “Süreci ilerletme zamanı geldi. Bunun Vilnius Zirvesi’nden önce gerçekleşmesini isteriz” dedi. ABD, İsveç’in NATO üyeliğinin temmuzda Vilnius’ta yapılacak NATO zirvesinde resmileşmesini istiyor.

ABD Başkanı Joe Biden da Erdoğan’ı seçim zaferi için kutladığını belirttiği telefon konuşmasıyla ilgili, “Erdoğan’la konuştum. Erdoğan’ı tebrik ettim. Hâlâ F-16’lar konusunda bir anlaşmaya varmak istiyor. Ben İsveç durumunu çözmek istiyorum, haydi onu halledelim dedim. Yine birbirimizle temas halinde olacağız. Ama temelde bir tebrik telefonuydu” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, “İsveç’in NATO üyeliğinin son adımları için” salı günü Erdoğan’la iyi bir görüşme yaptığını belirtti.

Stoltenberg, “Benim mesajım üyeliğe yakın olduğumuz. Şu anda bir pencere var. Bunu en kısa zamanda gerçekleştirmek için yoğun çalışıyoruz” diye konuştu.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise salı günü PKK bayrağının görüntüsünün projektörle İsveç’te parlamento binasının dış cephesine yansıtılmasına tepki gösterdi.

İsveç, perşembe günü terörle mücadele yasasını yürürlüğe soktu.

About Author

Serdar

Serdar

Related Articles

TÜM HABERLER