A3 Haber

İstanbul’da 200’den fazla okul Bilal Erdoğan’ın TÜGVA’sına teslim: Yaz boyunca dinsel eğitim…

İstanbul’da 200’den fazla okul Bilal Erdoğan’ın TÜGVA’sına teslim: Yaz boyunca dinsel eğitim…

İstanbul’da 200’den fazla okul Bilal Erdoğan’ın TÜGVA’sına teslim: Yaz boyunca dinsel eğitim…
Haziran 05
18:55 2023

Valilik onayı ile İstanbul’un farklı ilçelerinde toplam 238 okul AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile iktidara yakın isimlerin yönetiminde yer aldığı TÜGVA’ya tahsis edildi. TÜGVA, devlet okullarında yaz boyunca dini eğitimler düzenleyebilecek.

İstanbul’daki 200’den fazla okul, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile çok sayıdaki iktidara yakın ismin, yönetiminde yer aldığı Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) tahsis edildi.

BirGün gazetesinden İsmail Arı’nın haberine göre TÜGVA, 23 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderdiği yazı ile Megakent’in farklı ilçelerindeki toplam 237 okul ile bu okulların spor salonlarının 16 Haziran ile 28 Temmuz arasında kendilerine tahsis edilmesini istedi. İstanbul Valiliği ise tahsis talebine onay verdi.

TÜGVA’nın İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderildiği yazıda, “Bu sene altıncısını gerçekleştireceğimiz TÜGVA İstanbul Ortaokul Yaz Okulu projemiz kapsamında imzalanan iş birliği protokolü 25 Şubat 2021 tarihinde yürürlüğe girmiştir. İş birliği protokolü çerçevesinde tüm ilçelerimizde ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik sosyal, kültürel, sanatsal, sportif, teknolojik mesleki alanlar başta olmak üzere birçok proje eğitim programı, seminer, konferans, etkinlik ve organizasyon gerçekleştirmekteyiz. Bu kapsamdan Cüz\Kuran’ı Kerim eğitimleri başta olmak üzere… listede yer alan okulların ve spor salonlarının 19 Haziran ile 28 Temmuz tarihleri arasında hafta içi 09.00 ile 17.00 arasında tarafımıza tahsis edilmesini talep etmekteyiz” ifadeleri yer aldı.

Yazıya eklenen listede ise İstanbul genelindeki toplam 237 okul yer aldı. TÜGVA’nın en fazla okul talep ettiği ilçeler ise sırasıyla, 42 okulla Bağcılar, 25 okulla Esenler ve 12 okulla Küçükçekmece oldu. Ayrıca TÜGVA’ya tahsis edilen okullarda konferans salonlarının, sınıfların, atölye ve laboratuvarların hazır halde bulundurulması istedi. Okulların öğretmen, öğrenci ve velileri TÜGVA’nın düzenlediği çalışmalara katılmasını teşvik edeceği de belirtildi.

TÜGVA’ya hangi ilçede kaç okul verildiğinin listesi ise şöyle:

Arnavutköy: 11
Ataşehir: 2
Avcılar: 8
Bağcılar: 42
Bahçelievler: 8
Bakırköy: 2
Başakşehir: 6
Bayrampaşa: 4
Beşiktaş: 1
Beykoz: 4
Beylikdüzü: 2
Beyoğlu: 2
Büyükçekmece: 5
Çatalca: 1
Çekmeköy: 3
Esenler: 25
Esenyurt: 10
Eyüpsultan: 4
Fatih: 3
Gaziosmanpaşa: 10
Güngören: 4
Kadıköy: 1
Kağıthane: 6
Kartal: 7
Küçükçekmece: 12
Maltepe: 2
Pendik: 7
Sancaktepe: 3
Sarıyer: 5
Silivri: 7
Sultanbeyli: 2
Sultangazi: 5
Şile:1
Şişli: 1
Tuzla: 5
Ümraniye: 3
Üsküdar: 4
Zeytinburnu: 10

Eğitim-Sen’den tepki: Hukuksuzluk devam ediyor

Eğitim Sen İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Çayan Çalık ise yaptığı değerlendirmede okulların TÜGVA’ya tahsis edilmesine tepki gösterdi. Çalık, “Milli Eğitim Bakanlığı geçmiş yıllarda mahkeme kararıyla birçok protokolün iptal edilmesine rağmen ısrarla bu hukuksuzluğa devam ediyor. Şu an İstanbul’da 237 okulun TÜGVA’ya tahsis edilmiş olması protokol adı altında meşrulaştırıIamaz, bu hukuksuz bir işlemdir. Bu işlem kamu kaynaklarının böyle bir vakfa devredilmesi manasına gelir. Milli Eğitim Bakanlığı derhal bu protokolü iptal etmeli ve Valilik okullara gönderdiği yazıyı geri çekmelidir” ifadelerini kullandı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER