A3 Haber

Yeni dönemin ilk MGK’si toplandı: Masada neler var?

Yeni dönemin ilk MGK’si toplandı: Masada neler var?

Yeni dönemin ilk MGK’si toplandı: Masada neler var?
Haziran 08
17:31 2023

MGK, 28 Mayıs’ta yapılan cumhurbaşkanı seçiminin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yeni üyeleriyle ilk kez bugün toplandı. Toplantıda terörle mücadele operasyonları başta olmak üzere İsveç’in NATO üyeliği başvurusunun görüşüleceği bildirildi.

28 Mayıs’ta gerçekleşen seçimlerin ardından yeni dönemin ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplandı. MGK toplantısına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Musa Avsever ile kuvvet komutanları katılıyor.

Daha önce Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı sıfatıyla katılan Hakan Fidan Dışişleri Bakanı, Genelkurmay Başkanı sıfatıyla bulunan Yaşar Güler Milli Savunma Bakanı, İbrahim Kalın ise MİT Başkanı olarak toplantıda yer aldı.

Toplantıda, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde yürütülen terörle mücadele operasyonları başta olmak üzere, stratejik, bölgesel ve ulusal güvenlik konularının ele alınması bekleniyor.

Tüm terör örgütlerine karşı gerçekleştirilen operasyonların toplantıda görüşülmesi planlanıyor.

Toplantıda, Rusya-Ukrayna Savaşı ve Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması ile Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin de değerlendirilmesi bekleniyor.

Toplantıda, İsveç’in NATO üyeliği başvurusunun da görüşülmesi öngörülüyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER