A3 Haber

İtalya Savunma Bakanı: Alıkonulan Türk gemisi özel kuvvetlerin operasyonuyla kurtarıldı

İtalya Savunma Bakanı: Alıkonulan Türk gemisi özel kuvvetlerin operasyonuyla kurtarıldı

İtalya Savunma Bakanı: Alıkonulan Türk gemisi özel kuvvetlerin operasyonuyla kurtarıldı
Haziran 10
13:07 2023

İtalya Savunma Bakanı Crosetto, Fransa’ya giden Türk kargo gemisinin kontrolünü ele geçirdiği iddia edilen mültecilerin yakalandığını açıkladı. Şüpheliler Napoli Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto, Türkiye’den Fransa’ya giden Türk kargo gemisinin kontrolünü ele geçirdiği iddia edilen mültecilerin İtalyan özel kuvvetlerinin operasyonuyla yakalandığını ve operasyonun iyi bir şekilde sona erdiğini açıkladı.

Savunma Bakanı Crosetto, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Gemi korsanları yakalandı. Her şey iyi şekilde bitti. San Marco birliğinin mensuplarını, polisleri, mali polisleri harika bir işbirliği içinde yürüttükleri operasyondan ötürü tebrik ediyorum. Tebrikler” ifadelerini kullandı.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, Türk bayraklı kargo gemisi “GALATA SEAWAYS”e özel kuvvetlerin ardından çıkan İtalyan Mali Polisi ve polis ekipleri, bir tercüman vasıtasıyla iletişim kurdukları mültecilerin kimliklerini belirledi. Gemide bulunan 2’si kadın 15 mülteci arasında Suriye, Afganistan ve Irak vatandaşlarının olduğu kaydedildi. 15 mültecinin gemiden indirilerek, Napoli Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldükleri bildirildi.

Olayla ilgili Napoli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılırken, olayın nasıl gerçekleştiğini aydınlatmaya çalışan savcıların, gemi kaçırma olayına karışan şüphelileri tespit etmeye, gerçek niyetlerini ve terörle bağlantıları olup olmadığını ortaya çıkarmaya uğraştığı ifade edildi. Yapılan incelemelerde gemiye mülteciler tarafından el konulmasında kullanıldığı düşünülen iki bıçak ve bir kesici alet bulunduğu da basına yansıdı.

Ne olmuştu?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü, sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, DFDS Denizcilik ve Taşımacılık AŞ yetkililerinden Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’ne (AAKKM) gelen ihbarda, ‘Yalova’dan Fransa’nın Sete limanına seyretmekte olan Türk bayraklı GALATA SEAWAYS isimli gemide yaklaşık 15 kaçak şahıs tespit edildiği, kaçakların gemi içinde ellerinde muhtemel kesici aletlerle dolaştıklarının kameralarla belirlendiği, gemi personelinin kendilerini yaşam mahalli ve makine dairesine kilitleyerek güvene aldıklarının bildirildiği’ aktarılmıştı.

Gemi kaptanı ve şirket yetkilileriyle yapılan değerlendirme sonucunda AAKKM tarafından MRSC Ajaccio (Fransa) ve MRCC Roma (İtalya) ile irtibata geçildiği, gemi şirketi yetkililerinin talebi ve MRCC Roma’nın onayı doğrultusunda İtalya’nın Napoli limanına doğru geminin seyrine karar verildiğine yer verilen açıklamada, “MRCC Roma tarafından gemi ile ilgili olarak talep edilen Gemi Güvenlik Planı dahil diğer dokümanlar kendilerine gönderilmiştir. Geminin, saat 17.00’de Napoli’ye varması planlanmakta olup, İtalyan emniyet birimlerince gemiye gerekli müdahale için planlama yapılmaktadır. Konu, Bakanlığımız ve ilgili kurumlarımızca takip edilmektedir” ifadeleri kullanılmıştı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER