A3 Haber

CHP’nin ‘kaçak eğitim merkezlerinin araştırılması’ önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

CHP’nin ‘kaçak eğitim merkezlerinin araştırılması’ önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

CHP’nin ‘kaçak eğitim merkezlerinin araştırılması’ önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi
Haziran 21
17:49 2023

CHP’nin “Kaçak eğitim merkezlerinin toplum üzerinde yarattığı tahribatın araştırılması amacıyla” verdiği Meclis araştırma önergesinin TBMM Genel Kurulu’nun bugünkü birleşiminde görüşülmesine ilişkin grup önerisi AKP ve MHP’lilerin oylarıyla reddedildi.

CHP, kaçak eğitim merkezlerinin yarattığı tahribatın araştırılması için verdiği araştırma önergesinin TBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşülmesi için grup önerisi getirdi. CHP’nin grup önerisi üzerinde söz alan CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, “Ülkemizde neredeyse her gün basına ve medyaya kaçak kurslardan, vakıf yurtlarından, gerçekten, hepimizin vicdanını kanatan, ülkemizi yasa boğan görüntüler ve acı haberler geliyor. Bu acı haberlerden en son olanı da Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesi Beşat Mahallesi’ndeki kaçak Kur’an kursundan geldi. 14 Haziran günü bu yurtta kalan Abdülbaki Dakak’la ilgili haber bütün medyaya yansıdı ve çocuğun cansız bedenine ulaşıldı” dedi.

İyi Parti Bursa Milletvekili Yüksel Selçuk Türkoğlu da “Önemle belirtmek isteriz ki, vakıflar, cemaatler, dernek vs. din eğitimi veya değerler eğitimi Milli Eğitim Bakanlığı müfredatı dışında bir takım faaliyetlerde bulunması, ülkemizin eğitim ve öğretim sürecini olumsuz etkilemektedir. Bu manada, son dönemlerde okul öncesi eğitimdeki yetersizlik kabul edilemez. Bir an önce okul öncesi eğitim de zorunlu eğitim kapsamına alınmalıdır. Ben de bir eğitimciyim, AK Parti’nin eğitim politikaları ile alakalı bir cümle söylemek gerekirse, AK Parti’nin eğitim politikaları öğrenci yetiştirmek üzerine değil, seçmen yetiştirmek üzerine kurgulanmış eğitim politikalarıdır” dedi.

Yeşil Sol Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, öneriye ilişkin söz alarak, “Dini eğitim alsın diye bir çocuk bir yerde zarar görebilir. Ailesi de susabilir fakat bizler susmamalıyız. Meclis susmamalı. Konuyu araştırmalı. O yüzden araştırma önergesini gelin birlikte araştıralım” dedi.

AKP Konya Milletvekili Orhan Erdem, AKP iktidarı döneminde kaçak yurt ve okulların kapatıldığını ileri sürerek, 28 Şubat sürecinde yaşananları hatırlattı. Erdem, “AK Parti olarak 21 yıldır iktidarız. Her alanda yapıldığı gibi eğitimde de önemli şeyler yapıldı. Tam da bu sıkıntıları gidermek için iktidara gelir gelmez şartlı eğitim desteği başlatıldı ki, annelere bizzat verilerek çocuklarını başka kurumlara göndermeden, resmi kurumları çocukların eğitim alması sağlanılmaya çalışıldı” dedi.

Yapılan görüşmelerin ardından CHP’nin grup önerisi AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

About Author

Serdar

Serdar

Related Articles

TÜM HABERLER