A3 Haber

İsveç’te Kuran yakılmasına çok sayıda ülke tepki gösterdi

İsveç’te Kuran yakılmasına çok sayıda ülke tepki gösterdi

İsveç’te Kuran yakılmasına çok sayıda ülke tepki gösterdi
Haziran 29
14:44 2023

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, İsveç’in başkenti Stockholm’de dün bir caminin önünde Kuran yakılmasını “saygısız ve incitici” bulduklarını söyledi. Patel bununla birlikte, ABD’nin Macaristan ve Türkiye’ye yaptığı, İsveç’in NATO üyeliğini onaylama çağrısını yineledi.

Dün Stockholm’de Kuran yakma ve yırtma eylemine mahkeme kararıyla ve ifade özgürlüğü gerekçesiyle izin verilmiş, daha sonra eylemi düzenleyen ve Iraklı olduğu bildirilen kişi hakkında “halkı kin ve nefrete tahrik” suçlamasıyla soruşturma açılmıştı.

Türkiye, Stockholm’de yaşananlara sert tepki göstermiş; Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “İslam karşıtı bu eylemlere ifade özgürlüğü bahanesiyle izin verilmesi kabul edilemez. Bu tarz menfur eylemlere göz yummak suça ortak olmaktır” demişti.

Fas, İsveç’teki büyükelçisini geri çekme kararı aldı, Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Müslümanlar takvimlerindeki en kutsal günlerden birini kutlarken yapılan bu saldırgan ve sorumsuzca eylem kabul edilemez” denildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Mübarek Kurban Bayramı’nın ilk günü İsveç’te Kur’an-ı Kerim yakılması, yetkililerin ‘ifade özgürlüğü’ adı altındaki bu nefret suçuna sessiz kalması utanç vericidir. Irklar, dinler, mezhepler arasında sevgiyi ve barışı büyütmek yerine nefreti körükleyen bu saldırıyı kınıyorum” açıklamasını yaptı.

About Author

Serdar

Serdar

Related Articles

TÜM HABERLER