A3 Haber

Memura gelir vergisi oyunu: Maaşta büyük kesinti

Memura gelir vergisi oyunu: Maaşta büyük kesinti

Memura gelir vergisi oyunu: Maaşta büyük kesinti
Haziran 29
09:02 2023

En düşük devlet memuru maaşı Temmuz’da 22 bin liraya çıkarılırken gelir vergisi tarifesinde değişiklik yapılmazsa memur bir üst vergi dilimine girecek.

En düşük devlet memuru maaşı Temmuz’da 22 bin liraya çıkarılırken, eşzamanlı olarak gelir vergisi tarifesinde değişiklik yapılmazsa emekçinin aldığının bir bölümü geldiği gibi gidecek. Memur hızlı bir şekilde bir üst vergi dilimine gireceği için maaşından daha fazla kesinti olacak. Aynı durum yılbaşından itibaren brüt maaşı yaklaşık 22 bin liraya yükseltilen kamu işçileri için de geçerli olacak.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, Birleşik Kamu-İş’e bağlı Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, memur zammıyla ilgili Meclis’e gelecek olan torba yasanın içerisinde mutlaka vergi dilimleri ile ilgili düzenlemenin de olması gerektiğini vurguladı.

Hamzaçebi, maaşların asgari ücret kadar olan bölümünün vergi dışı bırakıldığını anımsatarak “Ancak geri kalanı vergiye tabi. Artışla birlikte maaşlar hızla bir üst vergi dilimine girecek. Bu nedenle maaş artırılırken vergi diliminin de ayarlanması gerekiyor. Dilimler de aynı şekilde yükseltilmeli. Maaşları düzenleyen yasanın içerisine bu da eklenmeli. Yoksa bir anlamı kalmaz. Zammın bir bölümü vergiye gider. Bu düzenlemenin eşzamanlı olarak hemen yapılması lazım” ifadelerini kullandı.

About Author

Serdar

Serdar

Related Articles

TÜM HABERLER