A3 Haber

Avukatı darp eden Cumhurbaşkanı korumaları hakkında soruşturma kararı

Avukatı darp eden Cumhurbaşkanı korumaları hakkında soruşturma kararı

Avukatı darp eden Cumhurbaşkanı korumaları hakkında soruşturma kararı
Kasım 08
16:44 2019

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, Demirören ve Kalyoncu ailelerinin çocuklarının düğünü nedeniyle uzun süre trafiğin kesilmesine tepki olarak “Bir düğün için bu yapılır mı?” diyen Avukat Sertuğ Sürenoğlu’nu darp eden Cumhurbaşkanlığı korumaları hakkında soruşturma izni vermeyen İstanbul Valiliği’nin kararını kaldırdı. Mahkeme, avukata yapılanların Türk Ceza Yasası’ndaki “işkence ve eziyet” suçlarına karşılık geldiği, bu suçlardan soruşturma izni almaya gerek bulunmadığını vurguladı.

Avukat Sertuğ Sürenoğlu, Demirören-Kalyoncu ailelerinin düğününün yapıldığı Çırağan Sarayı önünde yolun trafiğe kesilmesine tepki gösterdiği için Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından 1.5 saat araç içinde darp edilmiş ve zorla tutanak imzalatılmıştı.

Avukat Sertuğ Sürenoğlu darp edildikten sonra hakkında tutulan “Cumhurbaşkanı hakaret etti” tutanağı sebebiyle tutuklamaya sevk edilmiş, sulh ceza hakimliği tarafından hakkında ev hapsi uygulanmasına karar verilmişti.

Türkiye Barolar Birliği Avukat Hakları Merkezi’nin  girişimleriyle Sürenoğlu hakkındaki ev hapsi kararı kaldırılmış, soruşturma da düşürülmüştü.

İSTANBUL VALİLİĞİ SORUŞTUMA İZNİ VERMEMİŞTİ

Avukat Sürenoğlu’nu darp eden polislerle ilgili ise İstanbul Valiliği soruşturma izni vermemişti.

Türkiye Barolar Birliği’nin İstanbul Valiliği kararına karşı yaptığı itiraz başvurusu sonucunda, iki polis memuru hakkında soruşturma açılmasına İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nce karar verildi.

‘KÖTÜ MUAMELEYE İZİN VERİLMEZ’

Polislere verilen soruşturma izninin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

“… Buna göre dosyada ilgililere atılı fiilerin, kamu adına kuvve-i cebriye imaline selahiyetter memurları, bu meyandaki hareketlerine mahsus kötü muamele iddiaları olmaları nedeniyle, meri 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun; yürürlükten kaldırılan 765 sayılı Türk Ceza Kanunun 243 ve 245 maddelerine karşılık gelen 94, 95 ve 96. maddelerine ilişkin olmasına göre, hazırlık soruşturması yapılmasının soruşturma iznine tabi olmadığı açıktır.”

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bu karar üzerine bu polisler hakkında ceza soruşturması açmak zorunda.

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER