A3 Haber

Bağdadi’nin eşi IŞİD’in sırlarını verdi

Bağdadi’nin eşi IŞİD’in sırlarını verdi

Bağdadi’nin eşi IŞİD’in sırlarını verdi
Kasım 08
23:59 2019

Türkiye’nin yakaladığı Bağdadi’nin ilk eşinden, IŞİD’in iç işleyişine dair çok miktarda istihbarat edinildiği ve bir dizi tutuklama yapıldığı açıklandı.

Alman haber ajansı dpa, Bağdadi’nin ilk eşi Esma Feysi Muhammed el Kubeysi’nin 2 Haziran 2018’de beraberindeki 10 IŞİD zanlısı ile birlikte Hatay’da yakalandığını haberleştirmişti.

AFP de adının açıklanmasını istemeyen bir Türk yetkiliye dayanarak, Ankara’nın Bağdadi’nin ilk eşinden IŞİD’in iç işleyişine dair geniş çaplı istihbarat edindiğini öğrendi.

‘YENİ İSTİHBARAT ELDE ETTİK’

Türk yetkili, Esma Feysi Muhammed el Kubeysi ile ilgili şunları söyledi: “Gerçek kimliğini çabucak keşfettik. O noktada kendisi gönüllü olarak Bağdadi ve IŞİD hakkında epey istihbarat verdi. Zaten bildiğimiz pek çok şeyi bu sayede teyit etme imkanımız oldu. Aynı zamanda başka yerlerde bir dizi tutuklama yapmamızı sağlayan yeni istihbarat da elde ettik.”

Ankara’dan yapılan açıklamalara göre Bağdadi’nin ilk eşi Esma haricinde Türkiye-Suriye sınırındaki Azez’de Bağdadi’nin kızı Leyla Cebir, 65 yaşındaki ablası Resmiye Avad, onun kocası, gelini ve beş çocuğu da yakalanmıştı.

Resmiye Avad’ın da Ankara’ya istihbarat sağladığı belirtilmişti. Associated Press’e (AP) konuşan bir Türk kaynak, Bağdadi’nin ablasından istihbarat açısından “altın madeni” diye söz etmişti.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER