A3 Haber

‘Gitsin Dipsiz Göl’ü çözsün, İstanbul emin ellerde’

‘Gitsin Dipsiz Göl’ü çözsün, İstanbul emin ellerde’

‘Gitsin Dipsiz Göl’ü çözsün, İstanbul emin ellerde’
Kasım 16
22:54 2019

Ekrem İmamoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, “ileri biyolojik arıtma tesisi” ile ilgili açıklamasına “‘Gitsin Dipsiz Göl’ü çözsün, İstanbul emin ellerde” yanıtını verdi.

Küçükçekmece Gölü havzasındaki Bathonia arkeolojik kazı alanında incelemelerde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Bir basın mensubunun iptal edilen Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un “Bakanlık olarak gideceğiz gerekirse resen bu işleri yapacağız. Haliç’i eski haline getirmelerine müsaade etmeyeceğiz” şeklindeki sözlerini değerlendirmesi istenen İmamoğlu, “Gereksiz ve üzücü bir açıklama. Görüyorum ki bazı bakanlarımız atandıkları görevde görevlerini yerine getirirken, verdikleri mesajların ne kadar önemli olması gerektiğini hissederek konuşmuyorlar. Bakanımıza tavsiyem; bir sorusu varsa telefonun ucundayız. Hatta davet eder, buluşuruz, anlatırız, dinleşiriz ve sebepleri sorgulanır. Sayın Bakana tavsiyem- Gümüşhane’de 12 bin yıllık bir buzul gölünü yok eden valinin, o yok ettiği buzul gölünü gitsin çözsün, orayı halletsin. İstanbul, emin ellerde. Bizimle konuşurken, bize mesaj verirken, bir telefonu çevirirse, telefonun ucunda Ekrem İmamoğlu var. Bilgi almak isterse de tüm heyetiyle bilgiyi verecek, brifing verecek, o terbiyeyi ve o devlet adamlığı terbiyesini taşıyan bir belediye başkanı var” ifadelerini kullandı.

‘Zam yapmayacağız diye bir taahhüdümüz yoktu’

Geçen yıl yaptıkları hamle ile insanların cebine büyük bir tasarruf kazandırdıklarını dile getiren Ekrem İmamoğlu, geçen yıl suyun birim fiyatının 5.20 lira olduğunu, yüzde 20’lik zamla 4.80 olacağını söyledi.

Suyun maliyetindeki en önemli unsurların enerji ve yakıt olduğunu belirten İmamoğlu, şöyle konuştu: “Bir de ‘Zam yapmıyoruz’ diye bir taahhüdümüz yoktu. Suyun indirimli olması için bir taahhüdümüz vardı, onu yerine getirdik. 2020 için insanlarımıza böyle bir zam yapmak zorundayız ki hizmet edebilelim. Dünyanın hiçbir yerinde, ülkemizde de belediyenin yaptığı zamların kaynağı belediye değildir. Eğer abartılı bir şey yapıyorsa hesabını sorarsınız.”

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER