A3 Haber

Bolivya’da darbe karşıtlarına polis saldırısı

Bolivya’da darbe karşıtlarına polis saldırısı

Bolivya’da darbe karşıtlarına polis saldırısı
Kasım 22
07:45 2019

Bolivya’da, güvenlik güçlerinin önceki gün düzenlediği operasyonda hayatını kaybeden sivillerin cenazelerinin de taşındığı adalet yürüyüşü, polis saldırısı ile dağıtıldı.

Bolivya’da darbe karşıtlarına yönelik polis saldırısı gerçekleşti. Evo Morales’in yerine geçici devlet başkanlığına getirilen Jeanine Anez karşıtı göstericiler, El Alto kentinde yaşamını yitiren dokuz protestocu için başkent La Paz’da bir cenaze töreni ve yürüyüş düzenlendi.

Binlerce darbe karşıtı Bolivyalının katılımıyla, yaşamını yitirenlerden yedisinin cenazesinin taşındığı adalet yürüyüşü, olayların yaşandığı El Alto kentinden başladı. Dikilitaş Meydanı’na kadar “Adalet istiyoruz”, “Katil Anez”, “Anez giderse barış gelir” sloganları atarak ilerleyen grup burada polis ve askerin engellemesiyle karşılaştı.

Polis, Hükümet Sarayı’nın da bulunduğu Murillo Meydanı’na girmek isteyen grubu göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıttı. Polisin, yaklaşık iki saat süren gazlı saldırısı nedeniyle gruptakiler ve çevredeki birçok kişi fenalık geçirdi.

Dört kişinin hafif yaralandığı olaylarda en az sekiz kişi gözaltına alındı.

Ne olmuştu?

Bolivyalı güvenlik güçleri 19 Kasım’da, Anez’in istifasını isteyen ve çoğunluğu Morales destekçisi protestocuların El Alto kentinde barikatlarla kapattıkları akaryakıt ve LPG aktarım merkezinin bulunduğu Senkata Mahallesi’ne operasyon düzenlemişti.

Operasyonda dokuz sivil yaşamını yitirmiş, 60’tan fazla kişi yaralanmıştı.

Bu olayla Bolivya’da yaklaşık 800 kişinin yaralandığı şiddet dalgasında ölenlerin sayısı 33’e yükselmişti.

Bolivya’daki darbe

Bolivya’da 20 Ekim’de düzenlenen başkanlık seçimlerinin ardından muhalefet seçimlerde “hile” yapıldığını iddia etmiş ve taraflar karşılıklı olarak destekçilerini sokak gösterilerine çağırmıştı.

Sonuçları tartışmalı seçimlerin iptalini ve tekrar seçime gidilmesini isteyen muhalifler, Morales’in tekrar seçim yapılacağı duyurusunun ardından, Morales’in katılmadığı seçimler düzenlenene kadar protestoların devam edeceğini açıklamıştı.

Morales, Bolivya Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman’ın istifa çağrısı üzerine görevi bırakmış, süreci “darbe” olarak niteleyen ve tepki gösteren Meksika’nın iltica teklifini kabul etmesinin ardından bu ülkeye gitmişti.

Anez, Morales’in liderliğini yaptığı parti Sosyalizm Hareketi (MAS) mensuplarının katılmaması nedeniyle çoğunluğun sağlanamadığı oturumda, ülkenin geçici devlet başkanı ilan edilmişti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER