A3 Haber

Sunday Times: ‘Özgürlük ve alkol, zengin İranlıları Türkiye’ye çekiyor’

Sunday Times: ‘Özgürlük ve alkol, zengin İranlıları Türkiye’ye çekiyor’

Sunday Times: ‘Özgürlük ve alkol, zengin İranlıları Türkiye’ye çekiyor’
Kasım 24
18:49 2019

İngiltere’de yayımlanan Sunday Times gazetesi, “Özgürlük ve alkol, İran’ın zenginlerini Türkiye’ye çekiyor” başlıklı bir haber yayımladı. Türkiye’nin 250 bin dolarlık ev alanlara vatandaşlık vermesiyle Türkiye’den ev alan İranlıların sayısının ikiye katlandığını belirten Times, geçen yıl İran’dan Türkiye’ye kaçanların sayısının 30 bin olduğunu bildirdi.

Sunday Times’ın Orta Doğu muhabiri Louise Callaghan, BBC Türkçe’nin aktardığı haberinde “Orta sınıf İranlılar Türkiye’ye akın ediyor, burası vizeye ihtiyaç duymadan seyahat edebildikleri bir avuç ülkeden biri” dedi. Gazeteye konuşan Türkiye’de yaşayan İranlılardan Maryam Seda, “Burada her şey çok daha kolay. İran’da tutunmak imkansız. Ekonomi çok kötü ve protestolar beni korkutuyor. Günlerdir anneme ulaşamıyorum” dedi.

İran’daki protestolar devam ediyor

İran’da geçen hafta başlayan protestolar çok sayıda kenti etkilemiş, hükümet önlem olarak ülke genelinde interneti kesmişti. Aralarında Tebriz’de Türkiye’yi destekleyen ve Mustafa Denizli’nin teknik direktörlüğünü yaptığı Azeri futbol kulübü Traktör’ün de bulunduğu pek çok futbol maçı ertelenmişti. Protestolar ve polis müdahalesi nedeniyle kaç kişinin yaşamını yitirdiği bilinmese de Uluslararası Af Örgütü güvenilir kaynaklarına dayandırdığı açıklamasında 21 kentte 106 kişinin öldüğünü duyurmuştu.

Seküler ve girişimciler Türkiye’yi tercih ediyor

Seküler ve eğitimli girişimcilerin Türkiye’yi hem bir yatırım cenneti hem de katı İslami yasalardan uzakta rahat edebildikleri bir yer olarak gördüğünü belirten Sunday Times muhabiri Callaghan, Türkiye’den 250 bin dolarlık ev alanlara vatandaşlık verildiğini ve bu yılın ilk sekiz ayında İranlıların aldığı ev sayısının geçen yılın aynı dönemine kıyasla ikiye katlanarak 3 bine ulaştığını yazdı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER