A3 Haber

MGK bildirisi: Barış Pınarı sürdürülecek

MGK bildirisi: Barış Pınarı sürdürülecek

MGK bildirisi: Barış Pınarı sürdürülecek
Kasım 26
23:00 2019

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), toplantı sonrası yapılan açıklamada, “Barış Pınarı Harekatı’nın, amacına ulaşana kadar sürdürüleceği” belirtildi.

MGK, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında sarayda toplandı. Toplantıda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları, MİT Başkanı Hakan Fidan ve diğer ilgililer hazır bulundu.

Toplantı yaklaşık dört saat sürdü.

İç ve dış gelişmeler ele alındı

Toplantının ardından MGK bildirisi yayımlandı.

Bildiride, Türkiye’nin güvenliğini yakından ilgilendiren önemli iç ve dış gelişmelerin ele alındığı belirtildi. Bildiride, “Güney sınırlarımız boyunca ortaya çıkan ve milli güvenliğimizi doğrudan tehdit eden terörü kaynağında yok etmek ve yerlerinden edilmiş Suriyelilerin evlerine ve topraklarına dönüşleri için uygun şartları sağlamak maksadıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları ile Adana Mutabakatı ve meşru müdafaa hakkı çerçevesinde icra edilen Barış Pınarı Harekatı her veçhesiyle değerlendirilmiştir. Bölgede barış ve istikrar ortamının tesis edilmesi sürecine katkıda bulunan harekatın, amacına ulaşana kadar sürdürüleceği ve sivillerin zarar görmemesi için her turlu tedbirin alınmakta olduğu vurgulanmıştır” denildi. (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER