A3 Haber

İran’da akaryakıt protestoları: Yedi bin kişi gözaltına alındı

İran’da akaryakıt protestoları: Yedi bin kişi gözaltına alındı

İran’da akaryakıt protestoları: Yedi bin kişi gözaltına alındı
Kasım 27
10:38 2019

İran’daki hükümet akaryakıt zammı protestoları sırasında yedi bin kişinin  gözaltına alındığı bildirildi.

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Hüseyin Nakavi Hüseyni, protestolar sırasında yedi bin kişinin gözaltına alındığını bildirdi.  Entekhab sitesindeki habere göre, Hüseyni gösterilerin ardından yedi bin kişinin gözaltına alındığını ancak konuyla ilgili kesin bilgilerin resmi makamlar tarafından açıklanması gerektiğini belirtti.

731 banka ve 140 kamu kuruluşu zarar gördü

İçişleri Bakanı Abdulreza Rahmani Fazlı da resmi haber ajansı IRNA’ya yaptığı açıklamalarda 731 banka ve 140 kamu kuruluşunun zarar gördüğünü bildirdi. Rahmani Fazlı, saldırıların hangi bölgelerde olduğuyla ilgili bilgi vermedi. Fazlı ayrıca akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlara tepki olarak 15 Kasım’da başlayan gösterilere ülke çapında 200 bin kişinin katıldığını belirtti.

Uluslararası Af Örgütü: 143 kişi öldü

Londra merkezli Uluslararası Af Örgütü pazartesi günü gösterilerde en az 143 kişinin yaşamını yitirdiğini tespit ettiklerini açıklamıştı. Fakat Tahran yönetimi Af Örgütü’nün açıkladığı rakamın doğru olmadığını savundu. Yapılan resmi açıklamada güvenlik görevlileri de dahil olmak üzere 10’dan az kişinin öldüğünü binden fazla kişinin ise tutuklandığı belirtildi.

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER