A3 Haber

İzmir ayakta, ya başkanlar?

İzmir ayakta, ya başkanlar?
Kasım 30
15:34 2019

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu’nun “kent suçu” olarak nitelediği 72 noktadan biri de, “Zorlu Konak” gökdeleni…

Ve o nokta bugünlerde giderek büyüyor, büyüdükçe de kararıyor!

Çünkü Konak Belediyesi, proje aleyhine açılan dava sürmesine karşın inşaat ruhsatını verdi, firma da mevcut binaların yıkımına girişti.

Kapı gibi şerh

İzmir’de yoğun itiraz var gelinen noktaya.

TMMOB’nun şerhi de zaten ortada:

Nazım İmar Planı, kentin 15-20 yıl içerisinde alacağı formu belirler. Bu nitelik gereği, İzmir Büyükşehir Belediyesince hazırlanan İzmir kentsel Bölge Nazım İmar Planı’ndan bağımsız olarak, kamu yararı ve şehircilik esasları gözetilmeksizin parsel bazında hazırlanan dava konusu Nazım İmar Planı değişikliği, şehircilik esasları ve planlama ilkeleriyle bağdaşmamaktadır.

Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesince hazırlanan ve çok katlı yapılaşmaları bünyesinde toplamayı amaçlayan Yeni Kent Merkezi İmar Planları ile de çelişki yaratmakta, getirdiği yoğun yapılaşma ve kullanım kararları ile de zaten yetersiz altyapıya sahip olan Alsancak bölgesindeki baskıyı arttırarak kötü emsal olmaktadır. Öngörülen yapı kitlesinin çok amaçlı kullanım yükü, alan içinde ve yakın çevresinde araç ve yaya trafik yoğunluğunu arttıracaktır.

Dikey mimari çözüm mü?

Kimi için sorun yok.

Canı isteyen istediği yere gökdelen yapsın, sağladığı rantın tadına varsın; diğer yanda şehir yaşamı iyice içinden çıkılmaz hale gelirse gelsin vs. vs.

Tamam.

Bir grup parselin birleştirilip dikey mimari (gökdelen) ile değerlendirilmesi ve çevresinde yeşil alan yaratılması; şehirlerin karmaşık yapısına çözüm getirebilir.

Ama bu yöntem, parası ve gücü olana ada bazında plan değişikliği yoluyla daha çok para kazanma yolunu açıyorsa; olmaz!

Ancak bütüncül bir anlayışla, gerçek bir kentsel dönüşüm amacıyla hareket edilirse; belki olur.

Laf çok, bilgi yok

İşin garibi, Zorlu Konak’ın (bana göre) itici ve sevimsiz bir iki görseli dışında; neyin, nasıl yapılacağı hakkında hiçbir yerde dişe dokunur bilgi de yok.

En basitinden bina göğü delerken 42 kat mı, 50 kat mı, 60 kat mı yükselecek; tevatür muhtelif!

Bakıyorum malın sahibi Zorlu Gayrımenkul’ün web sitesine…

Hepsi bu kadar işte!

CHP’li başkanlar suskun

Öte yanda İzmir Büyükşehir ve Konak belediyelerinin tavrı, insanı hayretler içinde bırakan cinsten.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur seçimden önce Zorlu Konak projesi için demişti ki: “Burada inşa edilecek gökdelen projesi Konak’a yakışmıyor. Ruhsat başvurusunda bulunmuşlar. Ruhsat ne aşamada bilmiyorum ama biz geldiğimizde ruhsat başvurusu hala duruyorsa, ne gerekiyorsa onu yapacağız.”

Yaptığı, imzayı basmak, mührü vurmak oldu.

Varsın o proje Konak’a, İzmir’e yakışmasın!

Hele ve hele…

Her konuda bülbül gibi konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise sıra bu konuya geldiğinde “nedense” adeta dut yemiş bülbül!!

Sahi…

Neden ki?

İzmir’de yeni bir ‘kent suçu’: Zorlu Holding’in gökdelen inşaatı başladı