A3 Haber

‘Asgari ücretlinin çocuğunun içtiği süt, bir yılda 138 paket azaldı’

‘Asgari ücretlinin çocuğunun içtiği süt, bir yılda 138 paket azaldı’

‘Asgari ücretlinin çocuğunun içtiği süt, bir yılda 138 paket azaldı’
Aralık 13
14:58 2019

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba milyonlarca asgari ücretli ve ailesinin açlık sınırının altında yaşam savaşı verdiğini belirterek, “Bir yıl içinde asgari ücretli sofrasındaki et 5 kg, tavuk 41 kg, çocuğuna aldığı süt 138 paket içtiği çay ise 15 paket azalmıştır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, enflasyon verilerinin maniple edildiğini belirterek, farklı bir enflasyon hesabı yaptı. Ağbaba, “Asgari ücretli sofrasındaki et 5 kg, tavuk 41 kg, Pirinç 50 kg, Zeytini 15 kg azalırken; çocuğuna aldığı süt 138 paket içtiği çay ise 15 paket azalmıştır” dedi.

“Asgari ücretli çalışanlar adil bir ücret hakkı talep ediyor”

TÜİK’in iktidarın manipülasyonlarına alet olduğunu savunan Ağbaba, “İktidarı yılsonu enflasyon hedefini yüzde 12 olarak açıklarken gıdadan elektriğe tüm tüketim malzemelerine yüksek zamlar gelmeye devam ediyor. 7 milyon asgari ücretli çalışan ve aileleri ise 2020 yılında belirlenecek olan asgari ücretin insan onuruna yaraşır adil bir ücret hakkı talep ediyor” diye konuştu.

“Et 5 kg, tavuk 41 kg, Pirinç 50 kg, Zeytini 15 kg, çay 15 paket azaldı”

CHP’li Ağbaba, asgari ücretle geçinmeye çalışan yurttaşların açlık sınırının altında yaşam savaşı verdiğini vurgularken, “Yaşanan artışlar bu bir yıllık süre içerisinde asgari ücretlinin mutfağındaki payı düşürmeye devam ediyor. 2019 Ocak ayında içinde bulunduğumuz aralık ayına geçen sürede asgari ücretli sofrasındaki et 5 kg, tavuk 41 kg, Pirinç 50 kg, Zeytini 15 kg azalırken; çocuğuna aldığı süt 138 paket içtiği çay ise 15 paket azalmıştır. Asgari ücretlinin sofrasındaki temel besin maddelerinde alım gücü son bir yıllık sürede azaldığı hem TÜİK verileri hem de güncel market fiyatlarınca ortaya çıkıyor. Kısacası milyonlarca asgari ücretli ve ailesi refah içerisinde değil açlık sınırının altında yaşam savaşı veriyor” dedi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER