A3 Haber

Kadın otobüs şoförleri eğitimde: Göreve başlamak için sabırsızlanıyorlar

Kadın otobüs şoförleri eğitimde: Göreve başlamak için sabırsızlanıyorlar

Kadın otobüs şoförleri eğitimde: Göreve başlamak için sabırsızlanıyorlar
Aralık 18
12:57 2019

Otobüs şoförlüğüne artık kadın eli de değmeye başlıyor. İETT Genel Müdürlüğü’nün bünyesine katmış olduğu on kadın otobüs şoförün eğitimlerine devam ediliyor. İstanbul Otobüs A.Ş bünyesinde altı yıldır otobüs şoförlüğü yapan Şengül Çavlı da kadın meslektaşlarını görmek için sabırsızlanıyor.

25 yıl aradan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni Ekrem İmamoğlu ile kazanan CHP İstanbul’a kadın elinin değmesi için kolları sıvadı. 143 yıllık İETT tarihinde ilk kez on kadın otobüs şoförü İstanbul trafiğinde direksiyon sallayacak. Son olarak İETT Genel Müdürlüğü’ne alınan on kadın otobüs şoförü eğitimlerine devam ediyor. Uygulamalı sürüş eğitimlerinin ardından kadın şoförler görevlerine başlayacak.

“Çocukluk hayalimdi”

İETT bünyesinde eğitim gören on kadından birisi Ayşin Bağlı. Bağlı, “Çocukluk hayalimdi büyük araç kullanmak. Sesine aşıktım otobüslerin. Sonrasında zaten direksiyon eğitmenliğine başladım. Kadınlar kesinlikle yönelsinler bu mesleğe. Önemli olan cesaret. Kadınların yapamayacağı hiçbir şey yok. Öncelikle anneyiz. Anneliği başarabiliyorsak her işi de başarabiliriz” diye konuştu.

Hacer Özcan ise, “Evimizde hem erkeğiz, hem kadınız. Çocukların bakımı, aile her şey sırtımızda olduğu için kadın veya erkek olmak çok önemli değil bizlerde, yapabiliriz” dedi.

İETT babadan miras

Feraye Belge de, “İETT babamdan bana miras. Kendisi de buradan emekli oldu. Ona olan hayranlığım ile başladı. Bize böyle bir fırsat tanınınca değerlendirmek istedim. Babama da çok güzel bir sürpriz yapmış oldum” şeklinde konuştu.

Serpil Çelik ise, “Kadınların birçok işi isterlerse erkeklerden çok daha güzel yapabileceklerini kanıtlayacağız. Kadınları bundan sonra aramızda görmek istiyoruz. Onları da bekliyoruz, biz güçlüyüz” diye konuştu.

“Kadından otobüs şoförü olur mu? Çok da güzel olur”

Altı yıldır İstanbul Otobüs A.Ş. şoförlük yapan Şengül Cavlı da, “Bu iş bana manevi olarak özgüven kattı. İnsanları mutlu etmeyi çok seviyorum. Yolcular mutlu olunca, sağ salim gidecekleri yerlere gidince ben de mutlu oluyorum. Bu mesleğin tabii ki, zorlukları var ama diğer mesleklere göre çok daha kolay. Kadınlara kesinlikle otobüs şoförlüğünü öneririm, muhakkak bu mesleği yapmalarını isterim. İlk başladığımda ‘kadından otobüs şoförü olur mu?’ diye sözler duydum. Hatta bir defasında bir amca durakta Levent’te beni görünce, kullandığım otobüse binmek istemedi. ‘kadının kullandığı arabaya binilir mi’ dedi. Amca birkaç durak sonra indi. İnerken bana teşekkür etti. ‘Çok da güzel kullanıyorsun kızım’ dedi. O sebepten ön yargılı olmamak gerekiyor. Erkek meslektaşlarım ilk geldiğimde beni kabullenmekte biraz zorlandılar. Yapabilecek mi yapamayacak mı bizi zorlayacak mı diye endişendiler. Fakat onlar gibi yaptığımı görünce kabullendiler” şeklinde konuştu.

Şengül Cavlı, sözlerini şöyle tamamladı: “İlk önce kadınlarımıza söylemek istediğim şey çok güçlü olmaları gerektiği. Zaten anne olan bir insansan güçlü olmak zorundasın. Güçlü olunca da bir kadının yapamayacağı hiçbir şey yok. Bu işi ben yapıyorsam, her kadın yapabilir. Ama illaki şoförlük yapmak zorunda da değiller. İstedikten sonra kendi becerisi ile istediği her yerde hayatını kazanabilir. Birisine bağımlı kalmalarını tavsiye etmem. Zaten bağımlı kalmak güçsüzlüğü doğuruyor. Annelerin güçlü olması gerekiyor.” (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER