A3 Haber

Çin dünyanın en büyük ikinci silah üreticisi konumuna yükseldi

Çin dünyanın en büyük ikinci silah üreticisi konumuna yükseldi

Çin dünyanın en büyük ikinci silah üreticisi konumuna yükseldi
Ocak 27
14:44 2020

Geçen 10 yıl içerisinde silah üretimine ağırlık veren Çin, dünyanın en büyük ikinci silah üreticisi oldu.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) yayımladığı raporda Çin’e ait üç şirketin dünyanın en büyük 10 silah üreticisi listesine girdiği bildirildi. Rapor yazarlarından Nan Tian, “Amerika Birleşik Devletleri’ni takiben Çin, dünyanın en büyük ikinci silah üreticisi ülke konumunda. Çin’in ardından Rusya ise listede üçüncü sırada” dedi.

SIPRI araştırmacıları ülkedeki silah üretim şirketlerinin devlete ait olması nedeniyle Çin’in silah endüstrisine dair veri bulmakta zorlandıklarını belirtti. Tian konuyla ilgili “Ulusal güvenlik açısından bütün veriler gizli tutuluyor” dedi.

Euronews’te yer alan habere göre, Rapora göre ülkede her yıl üretilen yaklaşık 70 ila 80 milyar dolar değerindeki mühimmat Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na temin ediliyor.

Uzmanlardan uyarı

Çin, 10 yıl öncesine kadar silah ihtiyacının büyük kısmını Rusya ve Ukrayna’dan karşılıyordu. Silah ithalatına bağımlıyken dünyanın en büyük ikinci üreticisi konumuna yükselen Çin’e karşı uzmanlar, söz konusu ülkede şeffaflığa daha fazla önem verilmesi uyarısında bulunuyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER