A3 Haber

İdlib’de beş asker, üç sivil personel yaşamını yitirdi

İdlib’de beş asker, üç sivil personel yaşamını yitirdi

Şubat 03
08:11 2020

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), İdlib’de Suriye Ordusu ile TSK arasında çıkan çatışmada, Suriye Ordusu tarafından yapılan yoğun topçu atışı neticesinde beş askerin, üç sivil personelin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

MSB’den yapılan açıklamada, İdlib’de çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlara, “bulunacakları yerler önceden koordine edilmesine rağmen” Suriye Ordusu (SAA) tarafından topçu atışının yapıldığı belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“İdlip’te çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza, bulunacakları yerler önceden koordine edilmesine rağmen rejim unsurları tarafından 03 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 1’i ağır 9 silah arkadaşımız yaralanmıştır. Bölgede tespit edilen hedefler derhal ateş destek vasıtalarımızla yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılık verilmiş ve hedefler tahrip edilmiştir. Gelişmeler takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimiz için acil şifalar dileriz.” 

İlk tepkiler

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yaşanan çatışmanın ardından yaptığı açıklamada “Askerlerimizin kanı yerde kalmayacak, failler hesap verecek” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Milletimizin başı sağolsun. Kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Devletimiz bu kalleş saldırının hesabını soracaktır” dedi.

Yaşamını yitiren askeri personel sayısı altıya yükseldi

MSB’den öğleden sonra yapılan açıklamada, yaşamını yitiren askeri personeli sayısının altıya yükseldiğini duyuruldu.

Açıklamada şöyle denildi:

“İdlib’de çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza Rejim tarafından 3 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı ile gerçekleştirilen saldırıda yaralananlardan 1 silah arkadaşımız ile 1 sivil personelimiz daha yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur. Meydana gelen olayda şehit sayımız 6’ya yükselmiştir. Hâlihazırda meşru müdafaa kapsamında hedefler ateş altına alınmaya devam edilmektedir. Şehit ve yaralı silah arkadaşlarımızın kanı yerde bırakılmayacak, bu menfur saldırıyı yapanlardan hesap sorulacak ve benzeri saldırılara karşı meşru müdafaa hakkımız en sert şekilde kullanılacaktır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır dileriz.” 

Erdoğan: Üçü sivil sekiz personel şehit oldu

Cumhurbaşkanı Erdoağn akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, “Bu sabah rejim güçleri yine idlib’te hava saldırısına geçti ve bu hava saldırısı neticesinde de üçü sivil sekiz kişi şehit oldu” dedi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER