A3 Haber

Ameliyatta keman çaldı, beyin tümörü temizlendi

Ameliyatta keman çaldı, beyin tümörü temizlendi

Ameliyatta keman çaldı, beyin tümörü temizlendi
Şubat 19
11:40 2020

İngiltere’de keman virtüözü Dagmar Turner, ameliyat olurken keman çaldı. Doktor ameliyat sırasında hastanın keman çalarken beyninin hangi bölümlerini kullandığını tespit ederek tümörü temizledi.

İngiltere’de yaşayan 53 yaşındaki Dagmar Turner adlı keman virtüözü kadının beyninde tümör tespit edildi. Agresif olan tümörü temizlemek için King’s College Hastanesi’nde sıra dışı bir ameliyat yapıldı.

Doktorlar, tümörün sol elin kontrolünü sağlayan bölgeye çok yakın olduğu için hastayı uyanık ameliyat etmeye karar verdiler ve iki saat boyunca Turner’ın beyin haritasını çıkardılar.

Doktorlar ameliyat sırasında Turner’ı lokal anesteziyle uyanık tutarak, ondan keman çalmasını istediler. Bu sayede doktorlar ameliyat sırasında Turner’ın beyninin hangi bölümünü kullandığını tespit ederek bu bölgelere dokunmamaya çalışarak tümörü temizlediler.

Hastane için bir ilk

Ameliyatı yöneten Profesör Doktor Keyoumars Ashkan, “Kemanın Dagmar için ne kadar önemli olduğunu biliyorduk, bu sebeple beyninin keman çalmasını sağlayan hassas bölgelerindeki işlevi korumamız çok önemliydi” dedi. Ashkan, tümörün yüzde 90’ını temizlediklerini ifade etti.

Keman virtüözü Dagmar Turner ise “Keman benim tutkum, 10 yaşından beridir çalıyorum. Doktorlarıma teşekkür ederim, onlar sayesinde çok yakında orkestrama dönüp keman çalabileceğim” dedi.

Gerçekleştirilen operasyon yüzlerce beyin ameliyatı yapılan hastanede bir ilk oldu. (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER