A3 Haber

Prof. Naci Görür’den Manisa ve Van depremleri yorumu: Büyük bir afete davetiye çıkarmaz

Prof. Naci Görür’den Manisa ve Van depremleri yorumu: Büyük bir afete davetiye çıkarmaz

Prof. Naci Görür’den Manisa ve Van depremleri yorumu: Büyük bir afete davetiye çıkarmaz
Şubat 19
15:27 2020

Deprem konusundaki uzmanlığıyla tanınan Prof. Dr. Naci Görür, son zamanlarda gerçekleşen Manisa ve Van depremleriyle ilgili görüşlerini paylaştı. Görür, Manisa ve Van depremlerinin büyük bir afete davetiye çıkarmayacağını düşündüğünü söyledi.

Prof. Dr. Naci Görür, son zamanlarda gerçekleşen Manisa ve Van depremleriyle ilgili görüşlerini paylaştı.

Görür’ün Manisa depremleriyle ilgili düşünceleri şöyle:

  • Manisa-Akhisar-Kırkağaç yöreleri Gediz grabeninin tavan bloku üzerinde bulunuyor. Bu grabenin taban blokunu da Aydın-Bozdağ yükselimi (horst) oluşturuyor. Fiziki coğrafya haritasından ve blok diyagramdan bunu görebilirsiniz. Horst ile tavan bloku arasındaki fay yeryüzünde ve yeryüzüne yakın derinliklerde yüksek açılı, derinlere doğru da düşük açılıdır. Tavan bloku bu kıvrık ana fay düzlemi üzerinde yavaş yavaş kaydıkça kendi içinde farklı yönlerde gerilmelere uğrayıp kırılıyor, deforme oluyor ve ana faya belirli açı gösteren normal veya doğrultu atımlı faylar ve bunlar arasında çapraz grabenler oluşuyor. Bütün bu oluşumlar da doğal olarak deprem üretiyor. Bu depremler bazen derinlerde ana fay ile tavan blokunun tabanında gelişiyor. Yüzeyde bir kırık gelişmese de kendini hissettiriyor.
  • Aydın-Bozdağ horstunun kuzeyindeki geniş alanları içeren Gediz tavan bloku küçük küçük kayıp yerleştikçe Manisa yöresinde depremler devam edecektir. Çizdiğim blok diyagramdaki horstu Aydın-Bozdağ horstu veya taban bloku, aşağı kaymakta olan bloku da tavan bloku olarak düşünenilirsiniz. Dikkat edin bu tavan bloku nasıl deforme olup tali graben ve faylar oluşturuyor. Ana fay üzerinde veya tavan blokunun uzun bir çapraz fayı üzerinde olmadıkça Manisa yöresinde büyük depremler olacağını düşünmüyorum.

Son Van depremi ne anlama geliyor?

Görür, Van’da dün gerçekleşen depremle ilgili görüşlerini şöyle ifade etti:

Gönderdiğim şeklin biri depremin olduğu yeri diğeri ise gölün çevresi ve içindeki diri fayları gösteriyor. Gördüğünüz gibi, depremin olduğu yerde görünür bir fay yok. Muhtemelen bu fay gölün içinde. Henüz fay çözümüne ulaşamadım ama Van Gölü’nün güney ve doğusunda bindirme/ters fay nitelikli depremler görülüyor. Deprem lokasyonu ve buradaki yapılar gözetildiğinde dün olan depremin daha büyük bir afete davetiye çıkarmayacağını sanıyorum.

(ANKA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER