A3 Haber

Kadir Topbaş’ın ‘FETÖ’den yargılanan damadı için istenen ceza belli oldu

Kadir Topbaş’ın ‘FETÖ’den yargılanan damadı için istenen ceza belli oldu
Şubat 21
13:32 2020

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Fethullah Gülen davasından tutuklu bulunan damadı Ömer Faruk Kavurmacı, babası Mustafa Şevki Kavurmacı ve Ahmet Sait Kavurmacı için savcı mütaalasını açıkladı.

İstanbul 23’ncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle tutuklu yargılanan sanık Ömer Faruk Kavurmacı ile tutuksuz sanık Mustafa Şevki Kavurmacı katıldı. Firari sanık Ahmet Said Kavurmacı duruşmaya katılmadı.

Savcı, Ömer Faruk Kavurmacı ve Mustafa Şevki Kavurmacı’nın “FETÖ” üyeliği  7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Firari Ahmet Sait Kavurmacı’nın dosyasının da ayrılmasını istedi.

Baba Kavurmacı suçlamaları kabul etmedi

Suçlamaları kabul etmeyen Mustafa Şevki Kavurmacı 80 yaşına yaklaştığını ve sağlık durumu elvermediği için yazılı savunmasının avukatları tarafından okunmasını talep etti. Mustafa Şevki Kavurmacı, avukatı tarafından yazılı savunması okundu. Baba Kavurmacı suçlamaları reddetti.

Topbaş’ın damadı Kavurmacı suçlamaları kabul etmedi, tahliyesini istedi

Tutuklu sanık Ömer Faruk Kavurmacı da yazılı savunmasını mahkemeye sundu. Yazılı savunmanın dışında sözlü olarak da savunma yapan Ömer Faruk Kavurmacı, iddiaları kabul etmediğini söyledi.

3,5 yılı dolduran tutukluluğuna somut bir gerekçe gösterilemediğini belirten Ömer Faruk Kavurmacı, “ByLock kullanmadığım, FETÖ ile irtibatlı hiç bir internet sitesine girmediğim, TUSKON’dan noter aracılığı ile istifa ettiğim tespit edilmiştir. FETÖ ile ilişkili cemiyet, dernek ve kişilerle irtibatlı olduğuma dair hiçbir delil ortaya konulmamıştır. 3,5 yıldır cezaevinde defalarca epilepsi krizi geçirdim, hastaneye kaldırıldım. Eğer bir suçum var ise can baş üstüne. Hep ekmeğimin peşinden koştum. 62 kişiden oluşan TUSKON yönetiminin tek tutuklu sanığıyım. Ömer Faruk Kavurmacı olarak devletimizin işine burnunu sokmaya çalıştıklarını bilseydim TUSKON’un yanından bile geçmezdim. Şirketlerimizin üzerindeki kayyum tedbirinin kaldırılmasını, beraatımla birlikte tahliyeme karar verilmesini talep ediyorum” diye konuştu.