A3 Haber

CHP’li vekil, şiddet makyajlı farkındalık projesine katıldı

CHP’li vekil, şiddet makyajlı farkındalık projesine katıldı

CHP’li vekil, şiddet makyajlı farkındalık projesine katıldı
Şubat 24
12:04 2020

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, “kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerine yönelik farkındalık yaratmak” için gerçekleştirilen “Kadın Doğmak” adlı projeye şiddete uğrayan kadın plastik makyajı ile destek verdi. Sevda Erdan Kılıç’ın da yer aldığı kadınların plastik makyajlı fotoğrafları Konak Belediye Başkanlığı tarafından İzmir’de bilboardlara asıldı.

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, kadına karşı şiddete dikkat çekmek amacıyla “Kadın Doğmak” adlı projeye katılarak, plastik makyajla şiddete uğrayan kadın görüntüsü ile tanınmaz hale geldi.

Konak Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Komisyonu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde, “Kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerine yönelik farkındalık yaratmak için gerçekleştirdiği” proje kapsamında şiddet gören kadınlara dikkat çekmek amacıyla farklı meslek guruplarında yer alan tanınmış kadınlara plastik makyaj yapıldı.

Proje kapsamında CHP’li vekil Sevda Erdan Kılıç’ın yanı sıra, TOBAV Başkanı Hale Gökalpsezer, Sanatçı Nurhan Damcıoğlu, Türk Halk Müziği Koro Şefi Bahar Almaç, Ressam Melis Korkmaz, Konak Belediyesi Meclis Üyesi Aslı Gündüz ile iş kadınları, Konak Belediyesi meclis üyeleri, gazeteciler ve sanatçılar profesyonel plastik makyajla şiddete uğramış hale getirildiler.

Projeye katılan kadınlara yanık, kesik, kezzap, darbe gibi şiddet ve darp izleri özel efekt malzemeleri kullanılarak uygulandı.

Toplumda rol model kadınların, şiddete uğramış şekilde plastik makyajlı fotoğrafları Konak Belediye Başkanlığı tarafından İzmir’de reklam panolarına asıldı.

Kılıç: Dört yılda 625 kadın öldürüldü

Kadına karşı şiddete dikkat çekmek için tanınmaz hale gelen CHP’li Erdan Kılıç, Türkiye’de son dört yılda bin 652 kadının erkek şiddeti ile yaşamını yitirdiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

  • AKP’nin iktidara geldiği 2002’den sonraki yılda bu sayı sadece 83 idi. 16 yılda AKP iktidarlarında kadın cinayetleri dehşet verici bir şekilde yüzde 471 artmıştır. Erkekler bu cinayetlere; kendilerini aklamak için namus, töre, gelenek vb. birçok sebep bulmuşlardır. Nedeni ne olursa olsun, hiçbir kadın cinayetini kabul edemeyiz. Erkekler bu cinayetleri işledikten sonra buna, bizim kabul edemeyeceğimiz birçok neden mutlaka bulmaktadırlar.
  • Bunu en son Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’i, öğrencisi Hasan İsmail Hikmet’in tabancayla vurduktan sonra bıçaklayarak öldürmesi olayında gördük. İlk ifadesinde ‘kopya çekerken yakalandığı ve hakkında tutanak tutulduğu için cinayet işlediğini’ itiraf eden Hikmet, cinayetten dört ay sonra haksız tahrik indirimden yararlanabilmek için, ‘ilişkileri olduğunu ve Şenel’den uzak durduğu için hakkında kopya işlemi yapıldığını’ iddia edebilecek kadar alçalabilmiştir, hayatını kaybeden masum bir kadın hakkında böylesi bir çirkin iftirada bulunabilmiştir.

“Kadın cinayetleri özel suç kapsamına alınmalı”

Sevda Erdan Kılıç, CHP’li kadın milletvekilleri olarak verdikleri, “Kadın cinayetlerinde ve kadına yönelik her türlü şiddet suçlarında haksız tahrik, iyi hal ve bunun gibi hafifletici nedenlerin uygulanmaması, kadın cinayetleri ve her türlü şiddet suçlarında kültür, gelenek, töre ve benzeri sözde namus gerekçeleriyle haksız tahrik indirimi ya da iyi hal gibi hafifletici nedenlerin uygulanmaması, kadın cinayetleri ve her türlü şiddet suçlarının Türk Ceza Kanunu’nda özel suç olarak düzenlenmesi” ile ilgili kanun tekliflerinin Meclis’te vakit kaybetmeden gündeme alınmasını da istedi. (ANKA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER