A3 Haber

Fatih Portakal hakkında bir suç duyurusu da BDDK’den: İlgili yasa ne diyor?

Fatih Portakal hakkında bir suç duyurusu da BDDK’den: İlgili yasa ne diyor?

Fatih Portakal hakkında bir suç duyurusu da BDDK’den: İlgili yasa ne diyor?
Nisan 07
08:36 2020

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından, BDDK de Fatih Portakal hakkında suç duyurusunda bulundu. BDDK, Fox TV sunucusu Portakal’ın bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

BDDK, “gerçeğe aykırı ve dedikodu niteliğindeki ifadelere ilişkin olarak bankaların ve ekonominin itibarını zedeleyebilecek veya sektöre zarar verebilecek nitelikteki benzer paylaşımlar hakkında bundan sonra da gerekli yasal yollara başvurulacağı” belirtildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan yapılan açıklamada (BDDK) şöyle denildi:

Twitter adlı sosyal medya platformunda 06.04.2020 tarihinde Fatih Portakal isimli şahıs tarafından yapılan paylaşımda, ülkemiz bankacılık ve finans sistemine yönelik gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadelere yer verildiği görülmüştür.

5411 sayılı Bankacılık Kanununun (Kanun) “İtibarın korunması” başlıklı 74’üncü maddesi “5187 sayılı Basın Kanununda belirtilen araçlarla ya da radyo, televizyon, video, internet, kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçları ve benzeri yayın araçlarından biri vasıtasıyla; bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz” hükmünü amir olup, bu hükme aykırılığın yaptırımı ise aynı Kanunun 158 inci maddesinde “Bu Kanunun 74 üncü maddesine aykırı davrananlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve bin günden iki bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Yukarıdaki fıkrada yazılı fiil neticesinde özel veya kamusal bir zarar doğarsa verilecek ceza altıda bir oranında artırılarak hükmolunur” şeklinde ifade edilmiştir.

Bu kapsamda söz konusu şahıs hakkında Kanunun 162’nci maddesi uyarınca Kurul tarafından suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiştir.

Gerçeğe aykırı ve dedikodu niteliğindeki ifadelere ilişkin olarak bankalarımızın ve ekonomimizin itibarını zedeleyebilecek veya sektörümüze zarar verebilecek nitelikteki benzer paylaşımlar hakkında bundan sonra da gerekli yasal yollara başvurulacağı tabiidir.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER