A3 Haber

Hasta yakını, doktoru oksijen tüpüyle yaraladı: Gözaltına alınıp serbest bırakıldı

Hasta yakını, doktoru oksijen tüpüyle yaraladı: Gözaltına alınıp serbest bırakıldı

Hasta yakını, doktoru oksijen tüpüyle yaraladı: Gözaltına alınıp serbest bırakıldı
Nisan 27
12:21 2020

Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde doktor Esra Ersöz Genç, akciğer kanseri nedeniyle yaşamını yitiren hastanın yakınlarının saldırısına uğradı. Saldırganlardan biri, Genç’i oksijen tüpüyle yaraladı. Gözaltına alınan saldırgan serbest bırakıldı.

A3 Haber Merkezi | Trabzon’un Kalkınma Mahallesi’ndeki KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde dün, akciğer kanseri nedeniyle tedaviye alınan ve solunum güçlüğü çeken 65 yaşındaki T.D., doktorların tüm müdahalelerine rağmen yaşamını yitirdi. Ölüm haberini alan yakınları ise acil servisten girerek, görevliler ile tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine de hasta yakınlarından bazıları servisteki camları kırıp, oksijen tüpüyle serviste görevli 35 yaşındaki doktor Esra Ersöz Genç’e saldırdı. Özel güvenlik görevlileri ile polis ekiplerince hasta yakınları dışarı çıkarıldı. bir şüpheli gözaltına alındı. Şüpheli, ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

“Korkuyorum duyuyor musunuz beni?”

Yaşadığı olayı sosyal medya hesabından paylaşan Dr. Esra Ersöz Genç, hasta yakınlarından birinin oksijen tüpüyle kendisini kovaladığını anlattı. Genç twitter hesabından yaptığı paylaşımda yaşadıklarını şöyle anlattı; “Bu sabah Covid servis nöbeti devraldığımda entübe (solunum cihazına bağlı) kalbi iki defa durmuş masajla dönmüş akciğer kanseri bir hasta devraldım. Daha sonra hasta yakınlarına hastanın durumu hakkında bilgi verdim. Hastanın kalbi gün içinde bir çok kez durdu, kalbi tansiyon oluşturamıyor, hiçbir uyutucu ilaç almadığı halde kendi kendine soluyamıyordu. Bir taraftaki ciğeri tamamen alındığı için ciğerine tüp takıldı. Hastanın kalbi son bir defa daha durdu. Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olay da burada başladı. Önce zorla kapalı servise girmeye çalıştılar, kapılar camlar kırıldı. Güvenlik ile beraber ben kapının dışında hırpalandık (elimdeki kesikler bu arada oldu sanırım) sonra servisin iç kapısını da zorla açarak 5 kişi içeri daldılar. Bizim tulumlarla maskelerle girdiğimiz servise ellerini kollarını sallayarak girip sağa sola tekme atarak vefat eden hastanın başına geçtiler. İçlerinden biri eline oksijen tüpünü alıp bizi kovalamaya başladı. O tüpü bize takacakmış, polis geldiğinde öyle diyordu. Beni servisten nasıl çıkardılar bilmiyorum. Benim yaşadığım şok, adli muayenem, pansumanım, ifade vermem şahsın gözaltı süresinden uzun tuttu… Şimdi bu adam dışarıda… #SağlıktaSiddetYasası çıktı diyorlar. Ben kendimi güvende hissetmiyorum. Bir dahaki nöbette ne olacak. Evime aileme sağ sağlam dönebilecek miyim bilmiyorum. Korkuyorum duyuyor musunuz beni???

Prof. Dr. Tevfik Özlü: Şiddete müsamaha gösterilmemeli

Aynı hastanede görev yapan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü de, meslektaşının yaşadıklarına tepki gösterdi. Prof. Özlü twitterdan yaptığı paylaşında, “İleri evre akciğer kanserli, tek akciğeri alınmış ve gün içinde iki kez hayata döndürülen hasta vefat edince, yakınları acilde dehşet saçmışlar. Ölüme çare olsa, hekimler ölmezdi. Şiddete müsamaha gösterilmemeli” ifadelerine yer verdi.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER