A3 Haber

Fransa’da tebirler gevşetildi, ‘Sarı Yelekliler’ yeniden sokağa çıktı

Fransa’da tebirler gevşetildi, ‘Sarı Yelekliler’ yeniden sokağa çıktı

Fransa’da tebirler gevşetildi, ‘Sarı Yelekliler’ yeniden sokağa çıktı
Mayıs 16
23:34 2020

Fransa’da koronavirüs salgını nedeniyle iki ay önce eylemlerine ara veren Sarı Yelekliler yeniden sokaklarda. Ülkenin birçok kentinde, koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesiyle birlikte eylemciler protesto gösterileri düzenledi.

Sarı Yelekliler, salgın nedeniyle 10’dan fazla kişinin bir araya gelmesi yasak olmasına rağmen 2 ay sonra ülkenin birçok kentinde eylem yaptı.

Paris’teki Republique Meydanı’nda toplanan eylemciler, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümet karşı sloganlar attı. Paris Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, başkentteki gösteride iki kişi gözaltına alındı ve izinsiz gösteriye katıldıkları gerekçesiyle 10 kişiye para cezası verildi.

Montpellier’deki eylemde de polis göstericilere copla saldırdı. Gösteride bir kişi yaralandı. Saint-Nazaire’de polisin çok sayıda eylemciye para cezası kestiği belirtildi.

Strazburg, Lyon, Nantes ve Besançon gibi kentlerde de eylemler yapıldı.

Hükümet, Covid-19 salgını nedeniyle 10’dan fazla kişinin bir araya gelmesini yasaklamıştı.

11 kişi öldü, 26 kişi gözünü kaybetti

Sarı Yeleklilerin eylemleri, akaryakıt zamlarına ve ekonomik koşullara tepki olarak 17 Kasım 2018’de başlamış, daha sonra Cumhurbaşkanı Macron yönetimine karşı gösterilere dönüşmüştü.

Eylemler başladığından bu yana 11 kişi yaşamını yitirirken, polisin müdahalesi sonucu 26 kişi gözünü kaybetti, 5 kişinin eli koptu ve yaklaşık 500 kişi yaralandı.

 

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER