A3 Haber

Diyanet’ten 81 il valiliğine ‘Çav Bella’ talimatı: Ezan bitiminde merkezi sistemi kapatın!

Diyanet’ten 81 il valiliğine ‘Çav Bella’ talimatı: Ezan bitiminde merkezi sistemi kapatın!

Diyanet’ten 81 il valiliğine ‘Çav Bella’ talimatı: Ezan bitiminde merkezi sistemi kapatın!
Haziran 03
10:11 2020

İzmir’de kimliği belirsiz kişilerce yapılan eylemle cami hoparlörlerinden ‘Çav Bella’ çalınmasının sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığı 81 ilin valiliğine resmi yazı ile talimat gönderdi. Diyanet, cami ve mescitlerde bulunan ezan sisteminin elektrik bağlantılarının ezan ve salâdan beş dakika önce aktive edilmesini, salâ ve ezan bitince ise kapatılmasını istedi.

Diyanetin gönderdiği yazıda, merkezi ezan sistemi kullanıldığı ancak zaman zaman bazı illerde merkezi ezan sisteminin frekanslarına yetkisizce müdahale edildiği belirtildi.

Diyanet, cami ve mescitlerde bulunan ezan sisteminin elektrik bağlantılarının ezan ve salâdan beş dakika önce aktive edilmesini, salâ ve ezan bitince ise kapatılmasını istedi.

81 ilin valiliğine yazı gönderildi

İzmir’de kimliği belirsiz kişilerce cami hoparlörlerinden “Çav Bella” çalınmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı 22 Mayıs 2020 tarihinde 81 ilin valiliğine resmi yazı gönderdi.

Cumhuriyet’tin haberine göre ilgili yazıda, “Birbirine yakın camilerde okunan ezan seslerinin karışıklığını önlemek amacıyla ezanı güzel okuma yeterliliğini haiz müezzinlerimizin merkezdeki bir camiden okunan ezanın diğer camilere ulaştırıldığı merkezi ezan sistemini uzun süredir kullanmaktayız” ifadeleri yer aldı.

“Cihazlar ezan ile salânın bitiminde kapatılacak”

“Zaman zaman bazı illerimizde kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından merkezi ezan sistemlerinin frekanslarına yetkisizce müdahale edilmek suretiyle sabote edildiği ve minare hoparlörlerinden cami ve temsil ettiği değerlerle bağdaşmayacak birtakım yayınların yapıldığı görülmektedir” denilen açıklamada, “Benzer sabotajların tekrar yaşanmaması için merkezi ezan sisteminden istifade eden cami ve mescitlerdeki alıcı cihazlar veya amfilerin elektrik bağlantıları ezan ve salâdan beş dakika önce aktive edilecek, cihazlar ezan ile salânın bitiminde kapatılacaktır” ifadelerine yer verildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER